Sarımsak ucuza gitti Taşköprü dertli

Sarımsak ucuza gitti Taşköprü dertli.20202
  • Giriş : 18.11.2008 / 14:11:00

Kastamonu'nun Taşköprü ilçesinde sarımsak üreticileri, sarımsağın kilogramının 40 YKr ile 1,5 YTL arasında değer bulmasının sıkıntısını yaşıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Türkiye'nin önemli sarımsak üretim alanlarının başında gelen Taşköprü'de önceki yıla göre üretimin uygun iklim koşullarına bağlı olarak artması, ürünün kilogram fiyatının düşmesini de beraberinde getirdi.

İlçede kurulan sarımsak pazarında geçtiğimiz haftalarda kilogramı 2 ile 2,5 YTL'den alıcı bulan birinci kalite sarımsak, bu hafta en fazla 1,5 YTL'den alıcı buldu.

Sarımsak üreticilerinden Bekir Ergün, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sarımsak üretimi için kilogram başına 1,3 ile 1,5 YTL arasında masraf yaptıklarını belirterek, pazarda üçüncü sınıf sarımsağın 40 YKr'den satılmasının beklentilerini karşılamadığını söyledi.

Girdi masraflarını ödemek için ilçedeki birçok sarımsak üreticisinin ürününü değerinin altında satmak zorunda kaldığını ifade eden Ergün, yetkililerden mağduriyetlerinin giderilmesi için kendilerine yardım etmesini beklediklerini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*