'Sarışın ölüm meleği'ne ömür boyu hapis

  • Giriş : 15.03.2007 / 00:00:00

"Sarışın ölüm meleği" olarak anılan eski deniz subayı Alfredo Astiz, İtalyan adaleti tarafından da gıyabında ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Arjantin’de İtalyan asıllı üç vatandaşın öldürülmesine karışmakla suçlanan Astiz hakkındaki karar, aylar süren duruşmaların ardından dün akşam Roma’daki mahkemede verildi.
Mahkeme, Astiz’in yanı sıra 4 eski Arjantinli askere de ömür boyu hapis cezaları verdi. Bu askerlerin adları Jorge Eduardo Acosta, Raul Vildoza, Antonio Vanek ve Hector Antonio Febres olarak açıklandı.
Roma mahkemesinin, 5 eski askeri, 5 Ağustos 1976’da Angela Maria Aieta’nın kaçırılıp öldürülmesi olayıyla, Arjantinde diktatörlük döneminde (1976-1983)
işkence merkezi olarak bilinen bir okulda, 18 Haziran 1977’de ortadan kaybolan Giovanni Pegoraro ile kızı Susana’nın kaçırılması olayına karıştıkları gerekçesiyle mahkum ettiği belirtildi. Karar duruşmasına Mayıs Meydanı Anneleri Derneği Başkanı Estela Carlotto’nun yanı sıra İtalya Dışişleri Bakanının da katıldığı ve hükümlülerin iadesi için talepte bulunulmasının beklendiği de ifade ediliyor. Arjantin’de bulunan Astiz, daha önce de Fransa’da, 1977’de iki Fransız rahibeyi öldürmekten suçlu bulunarak gıyabında ömür boyu hapse mahkum edilmişti. Resmi rakamlara göre, Arjantin’de "Kirli Savaş" olarak bilinen 1976-1983 döneminde 9 bin kişi kaçırıldı, işkence gördü ve öldürüldü. Gerçek rakamın ise 30 bine yakın olduğu tahmin ediliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious