Sarışının adı var esmerin tadı!

  • Giriş : 17.05.2006 / 00:00:00

'Erkekler Sarışın Sever' efsanesi artık tarih oluyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Son Miss Turkey'de 20 finalistin tamamı esmerdi! Yani hanımlar, artık Marilyn Monroe'ya benzemek için saçlarınızı sarıya boyatmanıza gerek yok! Çünkü yeni trend doğal esmerlik!.

Hollywood'un efsane kadını Marilyn Monroe'nun sembolü olduğu 'sarışın güzel'lerin tahtı sallanıyor. İddialara göre 'sarışın güzel' kavramı artık tarih oluyor. En büyük kanıt da güzellik yarışmaları. Son dört yılda gerçekleşen tüm güzellik yarışmalarında dereceye giren güzellerin hepsi esmer.

TACI KAPTIRDILAR
Oysa bir dönem sarışınlık yükselen değerdi. Güzellerin çoğu saçlarını sarıya boyatırdı. Şimdinin yükselen değeri ise esmer olmak. 2002 Miss Turkey Güzellik Yarışması'nı esmer olan Azra Akın kazandı. 2003'ü de yine bir başka esmer güzel Tuğba Karaca. 2004'ün en güzel kızı yine esmer olan Nur Gümüşdoğrayan, 2005'in ise Hande Subaşı oldu.

20 FİNALİST DE ESMER
2006 Miss Turkey'i de bir başka esmer güzel Merve Büyüksaraç kazandı. Aslında kim kazanırsa kazansın durum değişmeşecekti ve esmerler zirvede olacaktı. Çünkü yarışmaya katılan 20 finalist güzelin hepsi de esmerdi. Hal böyle olunca ilk dörde giren güzellerin hepsi de doğal olarak esmerlerden çıktı.

SON SARIŞIN ÇAĞLA
Tescilli son sarışın güzel, 2002 Miss Turkey'in ikinci güzeli Çağla Kubat'tı. Kubat'tan sonra yarışmalarda sarışın güzeller dereceye giremedi. Çağla Kubat'a göre bu durum, 'Jüri, Türk kızını temsil etmesi için esmerleri seçiyor' şeklindeki yanlış inanıştan kaynaklanıyor. Sarışınların yarışmaya girmeye cesaret edemediğini anlatan Kubat, örnek olarak da Tuğçe Kazaz'ı gösteriyor. "Tuğçe Kazaz bile bu inanıştan etkilenip saçlarını siyaha boyattı" diyen sarışın güzel, sözlerine şöyle devam ediyor: "Bu tamamen tesadüf. Jüri seçerken sarışınlığa, esmerliğe bakmıyor. Başka özelliklere bakıyor."

HER YERDE AYNI
Güzellik yarışması denilince akla gelen ilk isim olan Uluslararası Güzellik Yarışmaları Başkanı Özcan Sandıkçıoğlu ise sarışınların gözden düştüğü tespitine katılıyor. Dünyada ve Avrupa'da da esmer güzellerin revaçta olduğuna dikkat çeken Sandıkçıoğlu, şu bilgileri veriyor: "Gerçekten de Türkiye'de Çağla Kubat'tan bu yana hiçbir sarışın güzel dereceye giremedi. Dünyada da böyle. Son iki yıldır düzenlenen Dünya, Avrupa ve Kainat yarışmalarında sarışın güzellerin hiçbiri dereceye giremedi. Ama sarışınlara karşı alınan bir tavır değil. Tamamen bir tesadüf."

'DOĞALLIK MODASI VAR'
1984 Türkiye Güzeli Neşe Erberk'e göre esmer fırtınasının nedeni doğallık modası. "Artık yapay sarışınlığın modası geçti" diyen Neşe Erberk, sözlerini şöyle tamamlıyor: "Dünyada doğallık modası var. Türk kızları genelde esmer ve kumral olur. Yarışmaya katılan kızlar da bu modaya uyup doğal saçlarıyla katılıyorlar."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious