Şark çıbanı estetiği de bozuyor

  • Giriş : 15.08.2006 / 00:00:00

Şark çıbanı hem estetiği hem sağlığı bozuyor Kuş gribi ve Kırım Kongo Kanamalı Ateşi’nden sonra şimdi de Şark çıbanı gündemde...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Türkiye’de Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde; Diyarbakır, Urfa, Gaziantep, Kahramanmaraş, Malatya, Elazığ’da yoğun olarak ortaya çıkan hastalık, özellikle tropikal ve suptropikal bölgelerde ortaya çıktığı için Türkiye’deki her il ve bölgeyi etkiliyor.

Şark çıbanı estetik olmayan bir görüntünün yanı sıra, yaranın çıktığı bölgeye yakın organların da enfeksiyonuna neden oluyor. Yanakta ya da çenede çıkan bir yara, kulak enfeksiyonuna yol açıyor. Memorial Hastanesi Dermatoloji Bölümü’nden Uzm. Dr. Ahmet Arpacı, Şark çıbanının nedenleri, tedavi yöntemleri ve hastalıktan korunma yolları hakkında bilgi verdi.

Şark çıbanı nedir? Nasıl oluşur?

Tüm memeli hayvanlarda görülebilen ‘Leishmania Tropika’ adı verilen parazitin tatarcık sineği ile taşınması sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Tatarcık sinekleri, insanları ısırdıktan sonra kanı vücutlarında mikrop haline getirerek yeni bir ısırık ile bunu insanlara bulaştırırlar. Sinekler, rezervuar olarak ara canlıları, köpekleri ve kemirgenleri kullanmaktadır. Hastalık, ‘Majör’ ve ‘Minör’ şekillerde ortaya çıkmaktadır. Majör şekil, daha çok kırsal kesimlerde, minör ise şehir merkezlerinde ortaya çıkmaktadır.

Belirtileri nelerdir?

Sinek ısırdıktan iki hafta sonra, hastalığın kuluçka süresi olan 5 aya kadar ısırılan yerde kırmızı bir nokta oluşmaktadır. Bu nokta bir süre sonra büyüyerek sertleşir ve nodül şekline bürünür. Birkaç ay sonra da üzerinde kabuklanma olur. Kabuk üzerine bastırıldığında da, acı oluşturarak, sert çivi batarmış gibi his uyandırır. Vücudun açık bölgelerinde oluşuyor Hastalık genellikle vücudun açık bölgelerinde ortaya çıkar. Çünkü sinekler bu bölgeleri ısırır. Boyun, yüz, kol bacak gibi. Genellikle ısırılan yer tektir ve ısırılma sonrasında vücutta bir bağışıklık oluşur. Tatarcık sinekleri tarafından yeni ısırılmalar olsa bile şark çıbanı tek olarak ortaya çıkar. Hastalık ilerledikten sonra hastalık iyileşme sürecinde derin izler bırakır.

Nasıl tedavi edilir?

Hastalıktan korunmak için aşı geliştirilmiştir. Ancak korunmada en önemli nokta, sinekten arındırılmış ve üremelerine imkan vermeyen bir mücadelenin yapılmasıdır. Toplum sağlığı hizmetleri eksiksiz olarak yerine getirildiğinde, böyle bir hastalığın ortaya çıkması da engellenmiş olacaktır. Hastalığın tedavisinde, sürülerek ağızdan alınan ilaçlar kullanılmaktadır. Tedavi sırasında kullanılan ilaçlar, hastalığın ciltte bırakacağı derin izlerden koruyucudur.

Hastalık iç organlara zarar verir mi?

Hastalığın direkt olarak iç organlara etkisi olmasa da, lenfojen, kanla bazı yakın bölgelere yayılabilir. Çıbanın çıktığı yere yakın bölgelerde iltihap, yılancık ve kan çıbanı enfeksiyonları oluşabilmektedir. Ama çok uzak organlara giderek onlara zarar vermez. Komşu deri bölgelerin de hastalanmasına yol açarak lenf bezlerini şişirebilir ve yakın iç organları iltihaplandırabilir. Mesela, çenede ortaya çıkan hastalık, kulak enfeksiyonlarına neden olur.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious