Şarkılı türkülü nöbet sürüyor

  • Giriş : 05.08.2006 / 00:00:00

Hasankeyf'e giden belediye başkanları ve sivil toplum örgütü temsilcileri Hasankeyf'te nöbet tutuyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Belediye başkanları ve sivil toplum örgütü temsilcileri, etkinlikler kapsamında verilen konseri izleyip, geceyi çadır ve araçlarda geçirdi.
Etkinlikler kapsamında, antik kentin değişik yerlerine, "Tarihi mirasını yok ettiğiniz torunlarınız sizi affetmeyecektir", "10 bin yıllık tarih 50 yıllık baraja feda edilemez" "Hasankeyf'ime dokunma, Ilısu Barajı'na hayır" yazılı pankartlar asıldı.

Daha sonra söz alan Hasankeyf Belediye Başkanı Abdulvahap Kusen, bir konuşma yaptı. Kusen konuşmasının sonunda, "İnsanlık tarihi sizlerden ve gelecek kuşaklardan özür diliyorum" dedi.

Başbakan Erdoğan'ın Mekadonya'da tarihi Mostar Köprüsü'nün açılışını yaparken, "Geçmişten, tarihten bize emanettir" dediğini hatırlatan Kusen, Hasankeyf'in de bir emanet olduğunu söyledi.

Baraj inşaatında büyük bir rant olduğunu ileri süren Kusen, Sayın Başbakan'ın bu konuda yanlış bilgilendirilip yönlendirildiğini savundu. Kusen, konuşmasını şöyle sürdürdü, "Hasankeyf'in yüzde 80'i su altında kalmıyor, geriye kalan yüzde 20'sini ise taşıyacağız diyorlar. 80 bin kişiye de iş veriyoruz. 4 milyar kilovat saat elektrik de olacak. Başbakan olsam ben de evet derim buna. Ama gerçek bu değil!.. Bilim insanları buradaki hiçbir tarihi eserlerin taşınamayacağını söylüyor. Bir taşı yerinden kaldırsan elinde kalır diyorlar. Bunlar insanlık tarihine ihanet ediyor."

Daha sonra Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir de bir konuşma yaptı. Baydemir, Ilısu'da atılan temelin ortak mirasa saygısızlık olduğunu belirterek, "Gelecek kuşaklar tarihlerini aradığında onlara barajın kapaklarını mı göstereceğiz" diye sordu.

Baydemir konuşmasını şöyle sürdürdü, "Hasankeyf'e, Bergama'ya, Fırtına Vadisi'ne ve Munzur'a sahip çıkmak her türlü siyaset üstü insani ve vicdani bir sorumluluğun gereğidir. Yatırama karşı olmadığımız için yatırımı alkışlarız. Ekonomik ve sosyal kalkınmayı hedefleyen her türlü aktiviteyi alkışlarız. Fakat ekonomik ömrü sadece elli yıl olan baraj bir çağdaş yönetim anlayışının yatımı olamaz. Dicle'ye altın gerdanlık takacağız diyorlar. Aslında bu gerdanlık ilgili firmalara, zengin edilmek firmalara takılacak Bu altın gerdanlığı kendilerine iade ediyoruz."

Hasankeyf'i yaşatmak için Kardeş Türküler'den, Aynur Doğan'a, Grup Şarap'tan Koma Azad'a, kadar onlarca sanatçı ve müzik grubu Hasankeyf'te konser verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious