''Şarkılı türkülü'' seçim hazırlığı

  • Giriş : 08.02.2007 / 00:00:00

Kulislerde, milletvekili seçiminin Kasım ayından öne çekileceği yönündeki söylentilerin artması, siyasi partilerin seçime yönelik “renkli" çalışmalarını da hızlandırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

AKP, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın sevdiği türküler başta olmak üzere seçim şarkısı çalışmalarına başladı. AKP, 80 eseri çeşitli kategorilerde düzenleyerek, seçmenin her kesimine hitap etmeyi planlıyor. Genç, yaşlı ve orta yaşa hitap eden şarkıları düzenlemeye alan AKP, aynı zamanda gittiği her ilin türküsü ile meydanlara inecek. AKP, her ilin kendi anonim türküsü üzerine kentin sorunları ve çözümleri üzerine söz yazma çalışmalarını yürütüyor. Örneğin, “Hadi gel Erzurum’a gel" türküsünün sözlerinin “Hadi gel AK Parti’ye gel, AK Parti yahşi güzel, AK Parti bembeyaz, çoğu icraattır, azı kusur" şeklinde AKP’ye uyarlanması çalışmaları sürüyor.

CHP “POP" ŞARKILARI DEĞERLENDİRİYOR
Geçtiğimiz seçimlerde pop sanatçısı Kenan Doğulu’nun “Güzeller içinden bir seni seçtimö adlı şarkısını seçen CHP, yine pop şarkıları arasında değerlendirme yapıyor.

Genç seçmene ulaşmayı amaçlayan CHP, popüler şarkıların gençleri dikkatini çektiği görüşünü dikkate aldı.

Sanatçılarla temasını hızlandıran CHP, önümüzdeki günlerde İstanbul’da yaklaşık 50 sanatçıyı bir araya getirmeyi amaçlıyor. CHP, sanatçılarla Türkiye siyasetini konuşacak. Sanatçı zirvesinin ardından kamuoyuna bir bildiri açıklanması da bekleniyor. CHP, seçim öncesi halkın sevdiği sanatçıların partiye katılımının sağlanması yönünde temaslar da sürdürüyor.

METİN AKPINAR’A MEKTUP
CHP, bu kapsamda, geçtiğimiz günlerde oyunu CHP’ye vereceğini açıklayan sanatçı Metin Akpınar’a bir teşekkür mektubu gönderdi. CHP Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Sevigen, mektubunda, “Toplumun ve aydınların büyük bölümünün suskun olduğu bir dönemde demokratik, laik cumhuriyete inancı konusunda açıklık sergilediğiniz için bir milletvekili olmanın yanı sıra vatandaş olarak da size teşekkür ediyorum" dedi.

KOYUNCU’DAN MEHVEŞ EMEǒE
Bülent Ecevit sonrası ilk seçimine girecek olan DSP, bir prodüksiyon şirketi ile anlaşırken, her ildeki mitinglerde o ilin anonim türküsüne uyarlanan şarkılar çalınacak.

Anavatan Partisi ise, kanserden yaşamını yitiren genç sanatçı Kazım Koyuncu’nun şarkılarından birisi üzerinde çalışıyor.

MHP’nin önceki seçimlerde olduğu gibi “Ölürüm Türkiye’m" türküsü ile seçim propagandasına devam edeceği belirtilirken, DYP’nin piyanist Mehveş Emeç ile temasta olduğu ifade edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious