Sarkisyan: Türkiye ispatlamalı

Sarkisyan: Türkiye ispatlamalı.9324
  • Giriş : 22.05.2009 / 17:59:00

Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, Türkiye-Ermenistan ilişkileri ile Yukarı Karabağ konusunu birbirinden ayrı olarak değerlendirmeye çalıştıklarını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin normalleşmesi konusunda iyimser olmadığını ifade eden Sarkisyan, "Fazlaca da kötümser değilim." dedi.

Erivan'da Hırvatistan Cumhurbaşkanı Stjepan Mesic'i ağırlayan Sarkisyan, düzenlediği basın toplantısında, "Türkiye ve Ermenistan ilişkileri farklı bir konu. Yukarı Karabağ konusunda sürdürülen müzakereler birbiri ile bağlantılı değil." dedi.

Ria Novosti haber ajansının verdiği bilgiye göre Sarkisyan yaptığı açıklamada, "Türkiye'nin uluslararası toplum ve Ermenistan'ı modern bir ülke olduğu, uluslararası hukuk çerçevesinde hareket ettiği konusunda ikna etme şansı hala var." ifadelerini kullandı.

Türkiye-Ermenistan ilişkileri Erivan'ın Azerbaycan'ın Yukarı Karabağ ve yedi bölgesini işgal etmesinin ardından kesilmişti. Ermenistan'la Azerbaycan arasında çıkan savaşta 35 bin kişi hayatını kaybetmiş, 1 milyondan fazla Azeri de göçen konumuna düşmüştü. Türkiye Nisan ayında belirlediği yol haritası ile Erivan'la ilişkileri normalleştirmek istiyor. Sınırın açılması ve siyasi ilişkilerin başlamasını Türkiye, Yukarı Karabağ işgalinin sona ermesi ile ancak gerçekleşebileceğini söylüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*