Sarkisyan: Türkiye'nin AB'ye girmesi önemli

Sarkisyan: Türkiye'nin AB'ye girmesi önemli.8160
  • Giriş : 07.07.2009 / 12:33:00

Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, ''Türkiye'nin AB'ye girmesi içerik açısından çok önemlidir, çünkü biz Türkiye'den Avrupa standartlarına uygun komşuluk bekliyoruz'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, Ermenistan'ın hiçbir zaman Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) üyeliğine karşı çıkmadığını ifade ederek, ''Türkiye'nin AB'ye girmesi içerik açısından çok önemlidir, çünkü biz Türkiye'den Avrupa standartlarına uygun komşuluk bekliyoruz'' dedi.

Resmi temaslar için Erivan'da bulunan Güney Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas ile ikili ve heyetler arası görüşmelerin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında Sarkisyan, AB'ye üye komşu ülkeden Avrupa standartlarına uygun komşuluk beklediklerini, bu ilişkilerin, hem ekonomik, hem siyasi, hem de karşılıklı uzlaşmalarla saygı çerçevesinde yürütülmesi gerektiğini belirterek, aksi taktirde güvensizliğin derinleşeceğini kaydetti.

Serj Sarkisyan, ''Türkiye'nin AB üyesi olması onu daha güvenli hale getirebilir ve düşüncemize uygun bir ülkeye dönüştürebilir'' dedi.

Türkiye ile Ermenistan arasındaki ilişkilerin normalleşme sürecine de değinen Sarkisyan, ''Biz Avrupa'da kapalı kalan sınırların açılmasından ve ilişkilerin ön koşulsuz kurulmasından yanayız'' diye konuştu.

İşgal altındaki Yukarı Karabağ ile ilgili sorunun barış sürecine de değinen Sarkisyan, bu süreçte henüz herhangi bir gelişmenin sağlanmadığını, görüşmelerde, öncelikli konulardan birinin ise Karabağ'ın statüsü olduğunu kaydetti.

Hristofyas da, "AB'ye, yalnız Avrupa standartlarına uygun ve gelişmiş bir Türkiye'nin girebileceğini" söyledi.

Türkiye ile Ermenistan arasındaki ilişkilerin normalleşme sürecini desteklediklerini bildiren Hristofyas, "Türkiye ile müzakereler yürütmenin kolay olmadığını, ancak başka seçeneğin de mevcut olmadığını" ifade ederek, ''Fakat bu demek değil ki Güney Kıbrıs ya da Ermenistan kendi ilkelerinden vazgeçmeli'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*