'Şarkıyı nasıl bir duyguyla yazdınız?'

'Şarkıyı nasıl bir duyguyla yazdınız?'.27682
  • Giriş : 16.12.2008 / 16:11:00

'Ozan Arif'le türkücü İsmail Türüt'ün de aralarında bulunduğu 4 sanığın, 'Plan Yapmayın Plan' adlı şarkıyla ilgili davasında ilginç diyaloglar vardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

'Ozan Arif'' olarak tanınan Arif Şirin ile türkücü İsmail Türüt'ün de aralarında bulunduğu 4 sanığın, ''Plan Yapmayın Plan'' adlı şarkı ile ''Hrant Dink cinayeti sanıklarını övdükleri, halkı kin ve düşmanlığa tahrik ettikleri'' iddiasıyla yargılanmasına devam edildi.

İstanbul 16. Asliye Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuksuz yargılanan sanıklar Arif Şirin ile İsmail Türüt katıldı. Tutuksuz sanıklar Zeynel Abidin Mutlu ile Hakan Öztekin ise duruşmaya gelmedi.

Duruşmada Arif Şirin, hakim Ahmet Civelek'in, ''Bu şarkıyı nasıl bir duygu içinde yazdınız?'' şeklindeki sorusuna, ''Bunu daha önce söyledim. Şarkının sözleriyle de İsmail Türüt'ün bir alakası yok, o sadece melodiyi yaptı'' yanıtını verdi.

Türüt de hakim Civelek'in, ''(O gün) derken neyi kast ediyorsunuz?'' sorusuna ''Geçmiş günlerden bahsediyoruz. Suç ve suçluyu övme kastım yoktu'' karşılığını verdi.

Görüşü sorulan Cumhuriyet savcısı, sözlerini Arif Şirin'in yazdığı ve İsmail Türüt'ün okuduğu ''Plan yapmayın plan'' şarkısının sözleri ile bu esere çekilen klibin ''suçu ve suçluyu övme'' ve ''halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama'' niteliği taşıyıp taşımadığı konusunda, bilirkişi heyetince rapor hazırlanmasını istedi.

Sanıkların avukatı Ömer Yeşilyurt da savcının bilirkişi istemine saygı duyduğunu ifade ederek, ''Ama eserin sözleri ortada. 'Suçu ve suçluyu övme' suçunun oluşmasının olmazsa olmazı, suçludur. Bu suçun oluşması için öncelikle mahkeme kararıyla birinin suçlu ilan edilmesi gerekir. Suç da yok, suçlu da yok'' dedi.

Hakim Civelek, hakim değişikliği nedeniyle bilirkişi isteminin dosya incelendikten sonra karara bağlanacağını belirterek, duruşmayı erteledi.

Adliye çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Arif Şirin, duruşma için her defasında yurt dışından geldiğini belirterek, ''İfadem için birkaç dakika ayrılıyor, sürekli gün atılıyor. Şarkının sözlerini divan edebiyatı ile yazmadım. Bugünkü Türkçe ile yazdım. Her şey çok açık ve seçik ortada. Erik yemedim ki karnım ağrısın'' dedi.

İsmail Türüt de mahkeme sonuçlandıktan sonra konuşacağını söyledi.

İDDİANAMEDEN

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, İsmail Türüt'ün seslendirdiği ''Plan Yapmayın Plan'' adlı şarkıya hazırlanan ve bazı internet sitelerinde yayımlanan klipte, Hrant Dink cinayeti sanıklarının övüldüğü yönündeki şikayet üzerine soruşturma başlatıldığı hatırlatılıyor.

Sözlerini Arif Şirin'in yazdığı şarkıyı, Türüt'ün ''Dünya Tatlısı'' adlı albümde seslendirdiği belirtilen iddianamede, Hakan Öztekin'in şarkıya hazırlanan klibi paylaşıma sunduğu, Zeynel Abidin Mutlu'nun da kendi internet sitesinde bu klibe link verdiği anlatılıyor.

İddianamede, sanıkların ''suçu ve suçluyu övmek'' ile ''halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek'' suçlarından 1 yıl 6'şar ay ile 7 yıl 6'şar ay arasında hapisle cezalandırılması isteniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*