Şarköy'de deniz 40 metre çekildi

Şarköy'de deniz 40 metre çekildi  	.14006
  • Giriş : 21.02.2008 / 18:30:00

Tekirdağ'ın Şarköy ilçesinde denizin aniden 40 metre çekilmesi deprem paniğine neden oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Paniğin yersiz olduğunu kaydeden ilçe halkı, çekilmelerin denizdeki gelgitler nedeniyle her yıl yaşandığını vurguladı.

Şarköy ilçesi sahilinde deniz aniden 40 metre çekildi. Fay hattına yakın olan Şarköy'de denizin aniden çekilmesi deprem olacak paniğine neden oldu. Geçen yıl bir defa, bu yıl ise iki defa denizin çekilmesi ilçede deprem olacak söylentilerinin yayılmasına neden oldu. Deniz suyu seviyesinin düşmesi ve denizin 40 metre çekilmesi nedeniyle adacıklar oluştuğu görüldü. Deniz suyunun çekildiği adacıklarda çocukların oyun oynadığı görüldü.

Deniz suyunun aniden çekildiğini belirten bir çocuk, oluşan adacıkta arkadaşları ile birlikte oyun oynadığını kaydetti. Çekilmelerin her yıl yaşandığını ifade eden Metin Yıldız isimli balıkçı ise, "Bu çekilmeler her yıl oluyor. Halkın korkmasına neden yok. Denizdeki gelgitler nedeniyle deniz bazen çekiliyor. Yıllardır bizi burada balıkçılık yapıyoruz. Her sene burada adacıklar oluşur. Deniz çekildiği zaman deprem olmaz." dedi.

Çekilmelerin karayelden kaynaklandığı bilgisini veren Şarköy Belediye Başkan Yardımcısı Osman Kurt, "Denizin doğal dengesinden kaynaklanıyor. Geçen yıl da böyle haberler yapılmıştı. Ocak ve şubat aylarında karayel estiği için deniz çekilir. Denizin çekilmesi yüzünden Şarköy'ün yerlileri panik yaşamıyor." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious