Sarkozy, Erdoğan'a teşekkür etti

Sarkozy, Erdoğan'a teşekkür etti.11101
  • Giriş : 06.01.2009 / 22:49:00

Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy, Gazze sorunu ve bölgesel meselelerde Türkiye'nin üstlendiği rol için Erdoğan'a teşekkür etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Gazze'deki İsrail saldırıları ardından bölge ülkelerini ziyaret eden Fransa Cumhurbaşkanı Nicholas Sarkozy'nin Şam'da Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad ile yaptığı görüşmelere, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Dış Politika Başdanışmanı Ahmet Davutoğlu ile AB Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Javier Solana da katıldı.

Alınan bilgiye göre Sarkozy, Esad, Solana ve Davutoğlu'nun katıldığı toplantıda Gazze sorununun çözümüne ilişkin atılabilecek somut adımlar değerlendirildi. Davutoğlu'nun Esad ile de başbaşa görüştüğü ve Türkiye ile Suriye'nin Gazze sorunun çözümüne dair yürüttüğü işbirliğinin değerlendirildiği belirtildi.

Davutoğlu'nun bugün ayrıca Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim ve Hamas Siyasi Büro Şefi Halid Meşal'le de görüşmesi bekleniyor.

Davutoğlu'nun, Sarkozy'nin talebi üzerine Şam'a gelmesi ve toplantılara katılarak her iki liderle de görüşmesi, Suriyeli yetkililere göre Türkiye'nin bölgesel sorunların çözümünde üstlendiği rolün önemini gösteriyor.

HAMAS'I İKNA İÇİN YARDIM

Öte yandan Sarkozy, Gazze Şeridi'ndeki İsrail saldırılarını sona erdirmek için gösterilen uluslararası çabalarda işbirliği yapması yönünde Hamas'ın ikna edilmesine Suriye'nin yardım etmesini istedi.

Sarkozy, Esad ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, Suriye'nin bir anlaşmaya varılması için Hamas'ın ikna edilmesine yardımcı olacağından şüphe duymadığını dile getirdi.

Sarkozy, ''Suriye'nin bölgedeki önemini ve etkisini biliyorum. Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın, herkesi mantıklı olmaya ikna etmek için ağırlığını koyacağından şüphe etmiyorum. Barış için çalışabilecek herkes bunu bir an önce yapmalı'' dedi.

'GAZZE'DE ANLAŞMA UZAK DEĞİL'

Sarkozy, Gazze'deki İsrail saldırılarını durdurmaya yönelik anlaşmanın da uzak olmadığını söyledi.

Sarkozy, Lübnan'ın güneyinde üslenen Fransız barış gücü askerlerini ziyaretinde gazetecilere, "Çözümler var eminim ve biz bunlardan uzakta değiliz. Bunun için en basitinden oyunculardan birinin doğru yönde gitmeye başlaması gerekiyor" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Sarkozy, bu anlaşmanın sağlanması konusunda küçük bir ümit olduğu için Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek ile görüşmek üzere Şarm El Şeyh'e gideceğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*