Sarkozy, Hindistan'da Tac Mahal'i gezdi

Sarkozy, Hindistan'da Tac Mahal'i gezdi.16956
  • Giriş : 26.01.2008 / 14:22:00

Hindistan'a resmi ziyarette bulunan Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, bu ülkenin ulusal günü dolayısıyla başkent Yeni Delhi'de düzenlenen görkemli askeri geçit törenine katıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Sarkozy'nin Hindistan Devlet Başkanı Pratibha Patil'in yanında oturarak izlediği törenlerde, özellikle sık sık denemelerinin yapıldığı nükleer başlık kapasiteli balistik füzelerin de aralarında bulunduğu son model silahlar tanıtıldı.

Sivil nükleer ve askeri alanda işbirliğini arttırma kararı alan iki ülkenin devlet başkanlarını bir araya getiren geçit töreni dolayısıyla olası bir saldırı korkusuna karşı büyük güvenlik önlemlerinin alındığı federal başkentte, 55 bin polis ile 17 bin asker kuş uçurtmadı.

Yeni Delhi'deki bağımsızlık törenlerinin ardından Agra kentinin yakınlarındaki ünlü Tac Mahal'e geçen Fransız Cumhurbaşkanı'na bu kez sevgilisi Carla Bruni eşlik etmedi.

Fransız ve Hint makamlarının da doğruladığı gibi Carla Bruni'nin eşlik etmediği Sarkozy'nin peşinde yine iki ülkeden kalabalık bir resmi heyet ile gazeteci ordusu yer aldı.

Turistik mekan Tac Mahal, Sarkozy'nin ziyareti dolayısıyla tüm turistlere kapatılırken, geniş güvenlik önlemleri alındı.

Dünden bu yana Fransız Cumhurbaşkanı ile sevgilisinin ziyaretine hazırlanan Yeni Delhi'nin 200 km güneyindeki Tac Mahal'in yetkilileri, Carla Bruni'nin gelmeyişinden ötürü hayalkırıklığına uğradılar.

Bruni'nin, Hindistan ziyaretine katılmayacağını açıklamasına karşın, dedikoduların ne Paris, ne de Yeni Delhi tarafından yalanlanmaması, eski mankenin gelebileceği yönündeki inanışı arttırmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious