Sarkozy, medyayı birbirine düşürdü

  • Giriş : 16.05.2007 / 00:00:00

Fransa’da yarın cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturacak olan Nicolas Sarkozy, varlığıyla şimdiden tam bir medya savaşı nesnesine dönüştü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Medya kuruluşlarının üst düzey yetkilileriyle yakın ilişkileri sık sık eleştirilen Sarkozy’yle ilgili iki yeni olay, bakın nasıl sonuçlandı.

LE MONDE - LCI KAVGASI

Fransa’nın en büyük medya grubu ’TF1’a bağlı ’LCI" isimli haber kanalı, Le Monde gazetesiyle ortak yapımı olan ’Düşünce Dünyası’ isimli programını kaldırdı. Kararın gerekçesiyse, ünlü gazetede çıkan bir yazıda, LCI’nin ’Sarkozy yandaşı’ olarak nitelendirilmesi.

Gazetenin 7 Mayıs tarihli nüshasında çıkan ve medya kuruluşlarının seçim yasaklarını ne şekilde değerlendirdiğini analiz eden bir makalede LCI kanalı, ’Sarkozy yandaşı’ olarak anılınca, kıyamet koptu. İki kuruluşun ortak yapımı olan televizyon programını yayından ’kesinkes değil, ancak belirsiz bir süre için’ kaldırdığını açıklayan LCI kanalı, Le Monde’dan özür bekliyor.

LCI’den yapılan açıklamada, kanalın seçim süreci boyunca son derece objektif bir yayın yaptığı ve ’bu konuda Le Monde’dan ders alacak durumda olunmadığı’ belirtilirken, Le Monde’dan bir ’özür telefonu’ gelmediği sürece bu nitelendirmenin bir ’hakaret’ sayılacağı ve ortak yapımları olan televizyon programının tekrar yayına sürülmeyeceği belirtildi.

Le Monde Gazetesi, konuya ilişkin olarak sessizliğini koruyor.

SANSÜRLENEN CÉCİLİA SARKOZY HABERİ

Bir başka tartışmaysa, sadece pazar günleri yayınlanan ve kısaca JDD olarak anılan Journal de Dimanche gazetesi hakkında yaşanıyor. Gazetenin 13 Mayıs Pazar günü çıkacak sayısında yer alması gereken ’Nicolas Sarkozy’nin eşi Cécilia Sarkozy’nin seçimlerde oy vermemesi’ne ilişkin haberin 12 Mayıs Cumartesi akşamı sansüre uğraması yeni bir medya krizine yol açtı.

JDD’nin yazı işleri, gazetenin sahibi Arnaud Lagardère’e 15 Mayıs Salı akşamı bir ’açık mektup’ göndererek, sansür uygulamasını kınadı. JDD çalışanları, mektupta, bu olayın gazetenin bağımsızlığına büyük leke sürdüğüne değinirlerken, okurların gazetenin e-mail kutularını tepki mesajlarıyla doldurduğu vurgulandı. Mektubun sonunda Lagardère’e bir çağrıda bulunan gazeteciler, "Bağımsızlığımızın bize yeniden garanti edilmesini bekliyoruz" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious