Sarkozy, Mübarek ile görüştü

Sarkozy, Mübarek ile görüştü.10960
  • Giriş : 12.07.2008 / 17:19:00

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin, "Akdeniz İçin Birlik" zirve toplantısına katılmak üzere ülkesine gelen devlet başkanlarıyla diplomasi trafiği başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Gün içinde Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad ve Lübnan'ın yeni Cumhurbaşkanı Mişel Süleyman ile Elysee Sarayında bir araya gelmesi beklenen Sarkozy, ilk görüşmesini, Paris'teki bir otelde Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek ile yaptı.

Görüşmenin içeriğine dair bilgi henüz verilmedi.

Sarkozy, Esad ve Süleyman'ın, görüşmenin ardından, Lübnan'daki Batı yanlılarıyla Suriye yanlıları arasındaki güç dağılımına dair sorunun çözümüne katkıda bulunan Katar Emiri Şeyh Hamad Bin Halife El Tani ile birlikte ortak açıklamada bulunmaları bekleniyor.

Fransa ve diğer Batı ülkeleri tarafından, Lübnan'ı istikrasızlığa itmek ve Irak'taki direnişi körüklemekle suçlanan Suriye'nin Cumhurbaşkanı Esad'ın Paris ziyareti ayrı bir önem taşıyor.

Sarkozy, Lübnan'ı iç savaşın eşiğinden döndüren siyasi krizin sona ermesinin ardından, Suriye ile üst düzey temasa geçme kararı almış ve Esad'ı "Akdeniz İçin Birlik" zirvesine davet etmişti.

Toplantı, Esad'ın, Süleyman ile görüşme şansını ve Paris'e yarın gelecek olan İsrail Başbakanı Ehud Olmert ile aynı toplantıda bir araya gelme ihtimalini ortaya çıkardı.

Le Figaro gazetesine verdiği demeçte, "Bu benim için tarihi bir ziyaret. Fransa'ya ve dolayısıyla Avrupa'ya bir açılım" diye konuşan Esad, Olmert ile ikili görüşme konusunda ise olumlu mesaj vermedi.

Yarın yapılacak toplantıda, 40'tan fazla ülkenin hükümet ve devlet başkanları bir araya gelecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*