Sarkozy, Tavrını 22 Haziran'da belirleyecek

  • Giriş : 28.05.2007 / 18:47:00
  • Güncelleme : 28.05.2007 / 18:57:56

Nicolas Sarkozy, Türkiye'nin AB üyeliğini desteklemiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Fransa'nın yeni Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Türkiye'nin AB ile müzakereleri konusundaki tavrını 22 Haziran'da belirleyecek.

Fransa'da iktidar partisi UMP'nin ağır toplarından Patrick Deveciyan, Fransız 3 televizyonunda katıldığı bir programda, Sarkozy'nin Türkiye ile ilgili ne yapacağını görmek için 22 Haziran'ı beklemek gerektiğini söyledi.

Deveciyan, ''Sarkozy, Türkiye'nin AB üyeliğine karşı. Bu çerçevede Türkiye ile ilgili nasıl hareket edeceğini görmek için 21-22 Haziran'da Brüksel'de yapılacak AB devlet ve hükümet başkanları zirvesini beklemek lazım'' diye konuştu.

Fransa'nın yeni Cumhurbaşkanı Sarkozy hafta içinde yaptığı Brüksel ziyaretinde, "Türkiye ile ilgili düşüncelerim değişmedi, Türkiye'nin yeri Avrupa Birliği değil" demişti.

Sarkozy, önceliğinin Türkiye değil, AB Anayasası ve kurumsal işyeyişi belirleyecek yeni bir uluslararası sözleşme hazırlanması olduğunu vurgulamıştı.
Erdoğan Sarkozy'yi uyarmıştı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise, 24 Mayıs'ta Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile yaptığı telefon görüşmesinde, Sarkozy'ye ''Birbirimizle medya üzerinden konuşmayalım'' demişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious