Sarkozy: "AB sürecini tıkayan pozisyonda değiliz"

Sarkozy:
  • Giriş : 04.04.2008 / 10:42:00

Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy, AB süreciyle ilgli Cumhurbaşkanı Gül'e mesaj gönderdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, NATO Zirvesi için bulunduğu Romanya'nın başkenti Bükreş'te Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile bir araya geldi. İki ülke arasında son dönemde gerçekleşen en üst düzey buluşma, aynı zamanda Türkiye ve Fransa liderlerinin tanıştığı bir görüşme olma özelliği de taşıyor. Görüşmede, ağırlıklı olarak Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) müzakere süreci gündeme geldi.

Türk yetkililerin verdiği bilgiye göre 30 dakikalık görüşmede, Fransız Cumhurbaşkanı, Türkiye'nin AB üyelik sürecine bakışını aktardı. Türkiye'nin müzakerelerinin devam ettiğini anlatan Sarkozy, "Biz Türkiye'nin müzakere sürecini tıkayan pozisyonda değiliz. Fasıl açılmasına da itiraz etmedik. Dönem başkanlığımızda da yeni fasıllar açılabilir. Özellikle entegrasyonu güçlendirecek fasılların açılmasından yanayız" ifadesini kullandı. Fransa 2008 yılı Temmuz ayında AB Dönem Başkanlığı'nı devralacak. Paris, dönem başkanlığı sürecinde bir-iki fasılı açmayı planlıyor.

Sarkozy, Türkiye'nin önünü tıkamadıkları mesajını verirken Fransa, bugüne kadar Ankara'nın açılmasını istediği, ekonomi ve para politikaları ile bölgesel kalkınma gibi uzun süre alacak ve tamamlandığında AB'ye Türkiye'nin hazırlığını vurgulayacak 5 önemli fasılın açılmasına karşı çıkıyor. Bilindiği gibi, 33 müzakere başlığından 8'i, Türkiye'nin Kıbrıs Rum Kesimi'ne limanlarını açmadığı gerekçesiyle askıya alındı. 3 Ekim 2005 tarihinden buyana yalnızca 5 fasılda müzakereler açıldı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, görüşmede Sarkozy'e, Türkiye'nin beklentilerini net ifadelerle bir kez daha aktardı. Cumhurbaşkanı, "Bizim Avrupa Birliği perspektifimiz tam üyelikten ibaret; başka bir alternatif düşünmüyoruz" dedi. Sarkozy ile görüşmede, Fransa'da sık sık gündeme gelen "Ermeni soykırımı iddiaları"nın ele alınmadığı bildirildi. İki lider, Fransa'da önümüzdeki yıl gerçekleştirelecek "Türkiye yılı" etkinliklerinin, "Türkiye'nin Fransa'daki negatif imajını silme açısından önemli olacağını" dile getirdi.

Bush: Talabani'nin Ankara'ya gelmesi

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, NATO Zirvesi toplantıları sürerken ABD Devlet Başkanı George W. Bush ile ayaküstü, kısa bir görüşme yaptı. Bush, Ankara'nın Mart ayı başında Irak Devlet Başkanı Celal Talabani'yi ağırlamasından duyduğu memnuniyeti Abdullah Gül'e aktardı. Bush, "Son dönemde Irak yönetimi ile yakınlaşmanızdan (Talabani'nin Ankara ziyareti) memnuniyet duydum" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious