Sarkozy barış tarihini verdi

Sarkozy barış tarihini verdi.10960
  • Giriş : 08.09.2008 / 20:19:00

Sarkozy, Rus güçlerinin Güney Osetya ve Abhazya hariç Gürcistan topraklarından bir ay içinde tamamen çekileceğini bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

AB dönem başkanı Fransa'nın Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Rus güçlerinin Güney Osetya ve Abhazya hariç Gürcistan topraklarından bir ay içinde tamamen çekileceğini bildirdi.

Sarkozy, Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev'le Moskova yakınlarındaki Barviha'da 6 saati aşkın görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Rus askerlerinin Güney Osetya ve Abhazya hariç Gürcü topraklarından bir ay içinde tamamen çekileceklerini belirtti.

Rus tarafına kesin tarihler vermeyi kabul ettiği için teşekkür eden Sarkozy, "Devlet Başkanı Medvedev ile birlikte en fazla bir hafta içinde Poti ile Sinaki arasındaki kontrol noktalarının kaldırılmasına karar verdik. Bir ay içinde de Rus askerlerinin tamamı, Osetya ve Abhazya hariç tüm Gürcü topraklarından çekilecek" diye konuştu.

Fransız Cumhurbaşkanı, en geç 1 Ekimden itibaren Gürcistan'a 200 adet AB gözlemcisinin yerleştirileceğini de kaydetti.

Sarkozy, Moskova ile üzerinde anlaşılan önlemlerin yerine getirilmesi durumunda, Rusya ile AB arasındaki stratejik ortaklık müzakerelerinin de Ekimde başlayabileceğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*