Sarkozy basına kapalı olarak AP Genel Kurulu'na seslendi

Sarkozy basına kapalı olarak AP Genel Kurulu'na seslendi.8650
  • Giriş : 13.11.2007 / 17:55:00

Türkiye’nin üyeliği konusu için “bugünün değil 15 yıl sonrasının konusu” dediği öğrenildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Avrupa Parlamentosu’ndaki siyasi grupların liderlerine Türkiye konusunda çelişkili mesajlar verdi.
Haberin devamı

NTV’nin AP kaynaklarından edindiği bilgiye göre, AP’deki politik grupların liderlerinden oluşan Başkanlar Konferansı toplantısında, Sarkozy’ye Türkiye’nin AB perspektifi konusundaki tutumuyla ilgili sorular yöneltildi. Sarkozy’nin Türkiye’nin üyeliği konusu için “bugünün değil 15 yıl sonrasının konusu” dediği öğrenildi.

AP Hıristiyan Demokrat grup başkanı, Fransız parlamenter Joseph Daul, konu hakkında NTV’ye yaptığı açıklamada, Sarkozy’nin, “üyeliğe götüren başlıklar dışındaki diğer başlıklarda Türkiye ile katılım müzakerelerinin ilerlemesine engel çıkarmayacağını belirttiğini” söyledi.

Daul, “Sarkozy, son 20 yıldır Türkiye’ye karşı dürüst olunmadığını, herkesin Ankara’ya üyelik sözü verdiğini ama bunun bir türlü gerçekleşmediğini söyledi ve artık dürüst olmanın zamanının geldiğini anlattı. Fransa’nın 35 müzakere başlığından tam üyeliğe götürmeyen 30’u için sorun görmediğini belirtti” şeklinde konuştu.

AP Liberal grup başkanı İskoç parlamenter Graham Watson ise, Sarkozy’nin Türkiye konusunda çelişkili mesajlar verdiğini söyledi. Watson, “Sarkozy, kendisine Fransa’nın 2008’in ikinci yarısındaki AB dönem başkanlığı sırasında Türkiye’yle müzakereleri durdurup durdurmayacağı hakkında sorulan sorulara açık yanıtlar vermedi” dedi.

Sarkozy’nin Türkiye mesajlarının net olmadığına dair görüş AP Yeşiller grubu eşbaşkanı Daniel Cohn-Bendit tarafından da dile getirildi.

Sarkozy, AP genel kurulunda yaptığı konuşmada ise Türkiye konusuna doğrudan değinmedi. Buna karşılık, Avrupa’nın gayesi ve hedefleri konusunun tartışmaya açılmasını istedi. Bu çerçevede, daha önce önermiş olduğu “akil adamlar komitesi” kurulması teklifini bir kez daha yineledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious