Sarkozy Ermeni yasa teklifini destekledi

  • Giriş : 24.04.2007 / 00:00:00

Fransa'da cumhurbaşkanı adayı Nicolas Sarkozy, sözde Ermeni soykırımının "inkarının" suç sayılmasını öngören yasa teklifine destek verdiğini açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Sarkozy, sözde Ermeni soykırımını anma günü dolayısıyla Fransa'daki Ermeni dernekleri koordinasyon komitesinin (CCAF) temsilcisine gönderdiği mesajda, sözde Ermeni soykırımının "inkarının" cezalandırılmasından yana olduğunu belirtti.

Sarkozy, bununla birlikte, seçildiği takdirde söz konusu yasa teklifinin ne zaman senato gündemine getirileceğine açıklık getirmedi.

Tarihçilerin özgür bir biçimde araştırma yapmasına ve ifade özgürlüğüne büyük önem verdiğini kaydeden Sarkozy, söz konusu yasa teklifinin, bu konuda kişisel görüşlerini açıklayanlar aleyhine kullanılmamasından yana olduğunu ifade etti.

''Fransa, kim olursa olsun inkarcı bir devletin propagandasını kabul edemez'' ifadesini kullanan Sarkozy, söz konusu yasa teklifinin daha çok sözde Ermeni soykırımının "inkarı" yönünde yapılacak toplantı ve gösterilere karşı kullanılmasından yana olduğu mesajını verdi.

Sarkozy, Türkiye'nin AB üyeliğine zaten karşı olduğu için, birliğe girmek için Türkiye'nin sözde soykırımı tanıması gerektiği yolundaki kıyaslamanın kendisi için söz konusu olmadığını ifade etti.

Cumhurbaşkanlığı için ikinci turda Sarkozy karşısında yarışacak olan Sosyalist aday Segolene Royal, daha önce yaptığı açıklamada, seçildiği takdirde sonbaharda yasa teklifinin gündeme getirilmesi sözünü vermişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious