Sarkozy: Gazze'de anlaşma uzak değil

Sarkozy: Gazze'de anlaşma uzak değil.10960
  • Giriş : 06.01.2009 / 18:06:00

Fransa Cumhurbaşkanı Nicholas Sarkozy, Gazze'deki İsrail saldırılarını durdurmaya yönelik anlaşmanın uzak olmadığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik


Sarkozy, Lübnan'ın güneyinde üslenen Fransız barış gücü askerlerini ziyaretinde gazetecilere, "Çözümler var eminim ve biz bunlardan uzakta değiliz. Bunun için en basitinden oyunculardan birinin doğru yönde gitmeye başlaması gerekiyor" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Sarkozy, bu anlaşmanın sağlanması konusunda küçük bir ümit olduğu için Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek ile görüşmek üzere Şarm El Şeyh'e gideceğini söyledi.

FRANSA BAŞBAKANI FİLLON: GAZZE'DE ÇOK DAR DA OLSA ATEŞKESE GİDEN YOL VAR

Fransa Başbakanı François Fillon, Gazze'de "çok dar da olsa ateşkese giden bir yol" olduğunu söyleyerek, Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek ile yeniden görüşmek üzere Mısır'a gitmekte haklı olduğunu bildirdi.

Fillon, Fransız ulusal meclisinde yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Sarkozy'nin bugün Şam'da Devlet Başkanı Beşşar Esad ile görüştüğünü, ardından da Mısır Cumhurbaşkanı Mübarek ile bir araya gelmek üzere Şarm El Şeyh'e dönmeye karar verdiğini belirterek, "Çünkü çok dar da olsa bir yol var, tüm oyuncuların baskısı sayesinde ateşkesi sağlamak için..." diye konuştu.

Sarkozy, Beyrut'ta Lübnan Devlet Başkanı Mişel Süleyman ile görüşmesinden sonra basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Gazze ve Filistin topraklarında barışın sağlanması amacıyla dün sabahtan beri yürüttüğü diyaloğu sürdürmek için, Lübnan'daki Fransız barış gücü askerlerini ziyaretinin ardından yeniden Şarm El Şeyh'e gideceğini belirtmişti.

-ARAP BİRLİĞİ'NDEN ABD'YE SUÇLAMA-

Öte yandan Arap Birliği, ABD'yi, BM Güvenlik Konseyi'nde Gazze'de ateşkesin sağlanması yönünde bir karar çıkmasını engellemekle suçladı.

Arap Birliği'nin Filistin işleri başkan yardımcısı Muhammed Sobeih, New York'taki Arap bakanlar heyetinin, ABD'nin İsrail yanlısı tutumundan kaynaklanan sorun ve engellere karşın konseyden böyle bir kararın çıkması için uğraştığını belirtti.

Arap yetkili, ABD'nin İsrail'in Gazze Şeridi'nde saldırılarını sürdürmesi ve Hamas'ı ortadan kaldırabilmesi için böyle bir kararın çıkmasını engellediğini söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'ın, Gazze'de ateşkes sağlanması yönündeki girişimler çerçevesinde görüşmelerde bulunmak üzere Birleşmiş Milletler'e (BM) gideceği belirtilmişti.

Rice BM Genel Merkezinin bulunduğu New York'a yapacağı kısa ziyarette, Gazze'de ateşkes sağlamaya yönelik uluslararası çabaların ilerletilmesi çerçevesinde, başta Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas olmak üzere çeşitli temaslarda bulunacak.

Amerikan Dışişleri Bakanı'nın, ABD'nin dost ve müttefiki ülkeler, özellikle Arap ülkelerinin dışişleri bakanları ve Dışişleri Bakanı Ali Babacan ile bir araya geleceği bildirilmişti.

Rice, BM Güvenlik Konseyi'nin TSİ gece yarısı yapılması öngörülen toplantısına da katılacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*