Sarkozy hakkında soruşturma açıldı

Sarkozy hakkında soruşturma açıldı .8650
  • Giriş : 19.09.2007 / 16:50:00

Fransa'da Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkzoy hakkında, belediye başkanlığı yaptığı Paris'in lüks mahallesinde değerinden çok ucuza daire satın alıp, daha sonra iki katı fiyatla satmaktan ön soruşturma açıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Fransa'da skandalları ortaya çıkarmasıyla ünlü Canard Enchaine gazetesi, bu konudaki iddiaları mart ayında okuyucularına duyurmuştu.

Sarkozy, suçlamayı ''son derece gülünç'' ve seçimler öncesinde kendisini yıpratmaya yönelik ''kirli bir kampanya'' olarak nitelemişti. Sarkozy, ''alım satım işlerinde kesinlikle yasa dışı bir işlem yapmadığını'' belirtmiş ve ''vergi dairesine başvurarak, durumun bir daha incelenerek, kamuoyuna gerekli açıklamanın yapılmasını istediğini'' kaydetmişti. Gazete, Sarkozy'nin, Paris'in en lüks mahallesi olarak bilinen Neuilly'de belediye başkanlığı yaptığı 1997 yılında, 220 metrekarelik lüks bir daireyi değerinin en az 300 bin avro altına satın aldığını ve geçen yıl yüzde 110 karla sattığını iddia etmişti.

Fransız anayasasına göre, dokunulmazlığı nedeniyle Cumhurbaşkanı hakkında dava açılamıyor. Sarkozy ile ilgili ön soruşturma açılsa bile, üst mahkemenin bunu durdurması bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious