Sarkozy: Hizbullah teröristtir

  • Giriş : 02.09.2006 / 00:00:00

Fransa’da 2007 cumhurbaşkanlığı seçiminin adaylarından İçişleri Bakanı Nicolas Sarkozy, Hizbullah’ı ‘terör örgütü’ olarak niteledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Fransa İçişleri Bakanı, Hizbullah’ı terörist olarak niteleyen ilk hükümet yetkilisi oldu. Sarkozy, Figaro Magazine dergisine verdiği demeçte, “Nereye düşeceğini bilmeden İsrail’in kuzeyine füze göndermek, terörist bir harekettir. İran’dan gelen finansmanı kabul etmek, terör kampında yer almak anlamına gelir” şeklinde görüş belirtti.

İçişleri Bakanı Sarkozy, Figaro Magazine demecinde şunları söyledi: “İsrail’in güvenlik hakkı ödün verilemeyecek bir haktır. İsrail bir demokrasidir. İsrail, hepimizin bildiği koşullarda doğmuştur. Devamını sağlamak bütün özgür ülkelerin temel sorumluluğudur. İsrail hükümeti kendini savunmak adına uygun yanıtı vermiş midir? Bundan emin değilim. Bir İsrail dostu olduğum kadar, gerçekten egemen bir devlet haline gelmesi gereken Lübnan’ın da dostuyum.”

CHİRAC TERÖRİST DEMEMİŞTİ

Sarkozy’den önce, Sosyalist Başbakan Lionel Jospin, Mart 2000’de İsrail ve Filistin topraklarına yaptığı bir ziyaret sırasında, Hizbullah’ı ‘terörist’ ilan etmişti. Sözleri Arap dünyasının tepkisini çeken Jospin, Filistin’deki Bir Zeyt Üniversitesinde taşlanmıştı. ABD tarafından terör örgütü sayılan Hizbullah, AB ülkeleri tarafından terör örgütü sayılmıyor. Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, 3 İsrail askerinin kaçırılmasından sonra, Temmuz ayında, Hamas ve Hizbullah’ı ‘sorumsuz’ diye nitelemiş, terörist ifadesini kullanmamıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious