Sarkozy ile Merkel Türkiye hakkında ağız birliği yaptı

  • Giriş : 31.01.2008 / 01:11:00
  • Güncelleme : 31.01.2008 / 00:01:45

Sarkozy ile Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türkiye'nin AB üyeliğine karşı tavırlarını yineledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Fransa'da iktidardaki Halk Hareketi Birliği (UMP) partisinin Avrupa konulu toplantısında, Türkiye'nin ancak AB'nin imtiyazlı ortağı olabileceğini söyleyen Sarkozy, "Türkiye'nin dostu olmak istiyorum, Türkiye'nin Avrupa'da yeri yoktur derken, sadece Türkiye'nin küçük Asya'da olduğunu kastediyorum. Türkiye, imtiyazlı ortaklık statüsünden yararlanmalıdır. Hangi ülkelerin Avrupa'da olmadığını düşünmeden önce, hangilerinin Avrupa'da olduğunu düşünmeli" dedi.

Avrupa'nın bütün komşularının Avrupa'ya girecek diye bir şeyin söz konusu olmadığını da savunan Sarkozy, "Avrupa'yı sonsuz biçimde genişleterek, Avrupa siyasetini öldürürüz" dedi.

UMP'nin onur konuğu olarak toplantıya katılan Merkel de Türkiye'nin AB'ye üyeliğine karşı olduğunu yineledi ve üyesi olduğu Alman muhafazakar parti CDU ile UMP'nin bu konuda aynı görüşü paylaştığını ifade ederek, "Her iki parti de
Türkiye'ye tam üyelik değil imtiyazlı ortaklık teklifi götürmek istiyor" şeklinde konuştu.

Merkel, Sarkozy tarafından ortaya atılan Akdeniz Birliği projesiyle ilgili olarak da projenin bütün AB ülkelerine sorumluluklarını yerine getirme şansı sunması gerektiğini belirtti. Almanya, AB ülkelerini böler endişesiyle projeye sıcak bakmadığını saklamıyor.

Sarkozy ise konuşmasında Merkel'e, "Doğal olarak bütün Avrupa ülkeleri Akdeniz Birliği'ne katılmalıdır" yanıtını verdi

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious