Sarkozy ile Royal finalde

  • Giriş : 23.04.2007 / 00:00:00

Fransa cumhurbaşkanlığı seçimi ilk turunda katılım rekoru kırılırken, bu kez sürpriz olmadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Yüzde 30 oranında oy toplayan sağcı Sarkozy ile yüzde 25'lik oy alan Sosyalist Royal yarışacak

Fransa'da dün 12 adayın katıldığı ve aralarından dördünün kıyasıya yarıştığı cumhurbaşkanlığı seçimi ilk turunda rekor katılıma ulaşılırken, TSİ sandıkların kapandığı 21.00'de sandık başı anketleri şu sonuçları verdi: İktidardaki merkez sağcı Halk Hareketi Birliği'nin (UMP) adayı Nicolas Sarkozy yüzde 30, anamuhalefetteki Sosyalist Parti'nin kadın adayı Segolene Royal 25.2 , merkez sağcı Fransa Demokrasi Birliği lideri François Bayrou 18.3, aşırı sağcı Ulusal Cephe lideri Jean Marie Le Pen 11.5 oranında oy aldı. Sarkozy'nin milliyetçi politikalarıyla Le Pen'in oylarını çaldığı yorumu yapıldı. Ülkeyi 12 yıl yöneten 74 yaşındaki Cumhurbaşkanı Jacques Chirac'ın halefi olabilmek için 6 Mayıs'taki ikinci turda yarışacak iki aday Sarkozy ile Royal oldu.
Sandıkların kapanmasından üç saat önce yüzde 74'e varan katılım, 1981 sonrasının rekoru oldu. seçim bittiğinde yüzde 84.5 katılıım tahmin edildi. Bugüne değinki en yüksek başkanlık seçimi katılımı General Charles de Gaulle'ün seçildiği 1965 seçimindeki yüzde 84.6'ydı. Beş yıl önce katılım yüzde 72'de kalırken, Chirac'la birlikte Le Pen'in ikinci tura çıkması şok yaratmıştı.

Türkler Royal'e eğilimliydi
2002'ye göre sayıları 3.4 milyon artan 44.5 milyon seçmen dün sandığa çağrıldı. Denizötesi eyaletlerde kayıt yaptıran seçmen sayısı yüz binlerce artarken, yurtdışında oy kullanmak isteyen Fransızların sayısı da 385 binden 820 bine fırladı. Anakaranın 1 milyonun üzerinde yeni seçmen kaydı yaptıran göçmen bölgelerinde düne dek görülmemiş uzunlukta kuyruklar oluştu.
Paris varoşları iki yıl önceki göçmen isyanına demir yumruğunu indirip kendilerini ayaktakımı diye niteleyen ve güvercin pisliği silmekte kullanılan deterjanla kaldırımlardan temizleyeceğini söyleyen dönemin İçişleri Bakanı Sarkozy'ye karşı oy atmak için seferber oldu. İsyanın kıvılcımını çakan Paris'in Clichy Sous Bois varoşundan en yoğun katılım gelirken, burada oy kullanan Türk asıllı 20 yaşındaki anne Fatma Çelik "Sarkozy'nin kazanması buranın insanlarını çıldırtır. Bizim hakkımızda öyle konuşup sonra sırtüstü yatıp seçilmesini izleyemeyiz" dedi. Argenteuil'de oy atan 40 yaşındaki Türkiye asıllı Samir, Sego'ya oy verdiğini belirtti: "Madam Royal daha fazla iş ve özgürlük getirecek. Sarkozy insanları itip kakıyor, ellerinden özgürlükleri alıyor."
Royal'in Fransa'nın ilk kadın Cumhurbaşkanı olması için oy kullananlardan olan Cezayir asıllı 37 yaşındaki Wayba Kheşiba "Ortalama Avrupalı tipinde değilim, ama kendimi tümüyle Fransız hissediyorum, o yüzden oy atmam önemli. Sarkozy kazanırsa burada çok kişi öfkelenecek. Fransa artık değişti. Farklı insanlardan oluşuyor ve kendini tüm bu farklılıklardan yeniden inşa etmesi gerek" görüşlerini dile getirdi.

'Baby boomer kuşağı'
Sonuç ne olursa olsun, bu seçimler Fransızlar için tarihi önem taşıyor. Çünkü Fransa siyaseti kabuk değiştirip yeni liderler çıkarıyor. 1958'den beri süren 5. Cumhuriyet tarihinde ilk kez cumhurbaşkanlığı yapmayan 12 aday, ülkeyi yönetmeye talip oldu. 55 yaşındaki Bayrou, 53 yaşındaki Royal, 52 yaşındaki Sarkozy, 'baby-boomers' denilen 2. Dünya Savaşı sonrası doğan çocuklar. Sonuç, siyasi partilerin yapılarını da değiştirecek. Kaybedenlere parti içi muhalefet artacak. Bu seçimin bir diğer ilki olan elektronik oy kullanımı ise Fransızları çıldırttı. 1.5 milyon seçmenin denediği elektronik oylama işlemleri saatlerce uzatırken, partiler "Tam bir felaket oldu" diye açıklama yayımladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious