Sarkozy İspanya'ya gidiyor

Sarkozy İspanya'ya gidiyor.10960
  • Giriş : 26.04.2009 / 15:38:00

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, resmi ziyaret için yarın İspanya'nın başkenti Madrid'e gidiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sarkozy, ziyaretinin ilk gününde Kral Juan Carlos, Başbakan Jose Luis Rodriguez Zapatero ve ana muhalefet Halk Partisi'nin (PP) lideri Mariano Rajoy ile görüşecek.

İspanyol diplomatik kaynakları, Sarkozy'nin ziyaretinin iki ülke arasında özellikle ETA terörizmiyle mücadelede azami işbirliğinin yapıldığı bir döneme denk geldiğine işaret ediyor.

Ziyaretinin ikinci gününde Mecliste konuşma yapacak olan Sarkozy, aynı gün İspanya-Fransa hükümetler arası toplantısına katıldıktan sonra Madrid'den ayrılacak.

Hükümetler arası toplantıda güvenlik, enerji ve ulaştırma alanında alt yapı konularının öncelikli olarak ele alınacağı bildirildi.

Bu arada Sarkozy, El Pais gazetesinde yayımlanan demecinde, "ETA'ya karşı mücadeleyi her zaman aynı tavırla destekledim. İspanyol hükümetinin ETA ile müzakere kararı almasına da, müzakereleri kesmesine de aynı ölçüde saygı gösterdim ve destek verdim. Sabah, öğlen, akşam, her zaman ETA'ya karşıyım" dedi.

Açıklamalarında laiklik konusuna da değinen Sarkozy, "Katolik Kilisesinin himayesinden kurtularak bugünkü Fransa'yı inşa ettiklerini, sosyal bir bakış açısıyla, İspanya'da bunun halen gerçekleşmediğinin görüldüğünü" ifade etti.

Fransa Cumhurbaşkanı, Katolik Kilisesinin İspanya'daki etkisinin Fransa'da olmasının "düşünülemez" olduğunu belirtti ve "Laiklik esastır" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*