Sarkozy: Kapatma davasında demokrasiye uyulmalı

Sarkozy: Kapatma davasında demokrasiye uyulmalı.10960
  • Giriş : 14.07.2008 / 20:06:00
  • Güncelleme : 25.07.2008 / 19:58:25

Akdeniz'e kıyısı olan ve Avrupa Birliği üyesi 44 ülkenin liderini Paris'te buluşturan kurucu zirve toplandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Girişime başından beri kuşkuyla yaklaşan ve soğuk duran Türkiye'nin tavrı, projenin adının ve seyrinin değişmesinde önemli rol oynadı. Zirve öncesi Elysee Sarayı'nda Başbakan Tayyip Erdoğan ile bir araya gelen AB Dönem Başkanı Fransa'nın Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Akdeniz İçin Birlik ile Türkiye'nin AB üyeliği sürecinin birbirinden tamamen ayrı meseleler olduğu konusunda açık teminat verdi. Erdoğan'a zirveye geldiği için teşekkür eden Fransa Cumhurbaşkanı, Türkiye'den, Akdeniz İçin Birlik projesinde aktif rol oynamasını istedi. Erdoğan'a AK Parti hakkındaki kapatma davasının seyrini soran Sarkozy, 'Yüksek Mahkeme'nin kararının, hukuk devletinde ve çoğulcu demokrasilerde beklenilen ilkelere uygun olmasını temenni ettiklerini' söyledi.

AB dönem başkanı Fransa, AK Parti'ye karşı açılan kapatma davasının hukuk devleti ve demokrasi ilkelerine uygun olarak sonuçlanmasını ümit ettiğini bildirdi. Dün Paris'te yapılan Akdeniz İçin Birlik projesinin kurucu zirvesi öncesinde Başbakan Tayyip Erdoğan'ı kabul eden Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy, Erdoğan'a Türkiye'de yaşanan siyasi krizi ve partisi aleyhine açılan dava hakkında ne düşündüğünü sordu. Görüşmenin ardından basına bilgi veren Elysee Sarayı kaynakları, Erdoğan'ın "Anayasa Mahkemesi'nin kararına güvendiklerini" söylediğini bildirdi. Başbakan Erdoğan'ın "Belirsizlik durumunun, Türk ekonomisinin istikrarına zarar vermemesi için mahkeme kararının mümkün olduğunca hızlı çıkmasını istediklerini" belirttiğini ifade eden Elysee kaynakları, Başbakan'ın mahkeme süreciyle ilgili fazla detaya girmediğini ve bu konuyla ilgili konuşmanın çok kısa sürdüğünü söyledi. Sorunun, AB dönem başkanı olarak Sarkozy'den geldiğine dikkat çeken Elysee Sarayı, Sarkozy'nin ise "Yüksek Mahkeme'nin kararının, hukuk devletinde ve çoğulcu demokrasilerde beklenilen ilkelere uygun olmasını temenni ettiklerini" söyleyerek cevap verdiğini bildirdi. Fransa Cumhurbaşkanı, kapatma davasıyla ilgili olarak Paris'in "27 AB üyesi ile koordineli bir tepki vereceğini ve Türkiye ile de görüş alışverişi içerisinde olacaklarını" ifade etti. Öte yandan Fransa Cumhurbaşkanlığı, "Kapatma davası prosedürünün, Fransa için sorular ortaya çıkardığını" söyledi.

Elysee Sarayı'na göre, Sarkozy-Erdoğan görüşmesi, "çok olumlu ve çok sıcak" geçti. Erdoğan'a zirveye geldiği için teşekkür eden Fransa Cumhurbaşkanı, "Türkiye'nin, Akdeniz İçin Birlik projesinde önemli bir rol oynamasını istedi ve Akdeniz İçin Birlik ile Türkiye'nin AB üyeliği sürecinin birbirinden tamamen farklı ve ayrı meseleler olduğu konusunda açık teminat verdi." ifadelerinde bulundu. Ankara, Sarkozy'nin geçtiğimiz yıl ortaya attığı projeyi, Türkiye'nin AB üyeliğine alternatif olarak sunacağı iddiasıyla son dakikaya kadar girişime mesafeli durmuştu. AB ile müzakere sürecinin de ele alındığı görüşmede Erdoğan, Sarkozy'den "Fransa'nın dönem başkanlığı rolünü sadık bir şekilde oynamasını istedi." Bu konuda Başbakan'a teminat veren Fransa lideri, "Fransa'nın, teknik olarak hazır olan fasılları müzakereye açacağını" bildirdi.

Zirveden tarihî mesaj: Hiçbir din terörle eş tutulamaz

Akdeniz İçin Birlik projesine desteğini son ana kadar açıklamayan Türkiye, dün yapılan zirvede istediklerini elde etti. Zirve sonu yayınlanan ortak bildiride, projenin Türkiye'nin AB üyeliğine alternatif oluşturmayacağına ilişkin Türkiye'nin istediği ifade yer aldı. Bildirinin 13. maddesinde, "Akdeniz İçin Birlik'in, AB'nin genişleme politikasından, müzakere ve ön üyelik sürecinden bağımsız olacağı" not ediliyor.

Bildiride ayrıca Hırvatistan ve Türkiye ile ilgili "AB ile tam üyelik müzakerelerine katılan ülkeler" ifadesi yer alıyor. Öte yandan, Türkiye'nin Suriye ve İsrail arasında başlattığı dolaylı barış görüşmelerine de atıf yapıldı. Birlik için ilk aşamada altı proje benimsendi. Bunlar, Akdeniz'in temizlenmesi, kara ve deniz ulaşımı, sivil savunma, alternatif enerji, yükseköğretim ve ortak Avrupa-Akdeniz Üniversitesi kurulması ve orta ve küçük ölçekli şirketlere yönelik kalkınma planı. Birlik'in ilk dönem eşbaşkanlığını Fransa ve Mısır yapacak. Merkez konusu ise sonbaharda yapılacak Euro-Med bakanlar toplantısına ertelendi. Bildiride liderler, önemli bir başka maddeye de imza atarak bir kültürü ya da dini terörle özdeşleştirme girişimlerine tamamen karşı çıktıklarını not etti. Bunun yanında terörizmin yayılmasını sağlayan faktörlerle taviz vermeksizin mücadele edilmesi gerektiği belirtildi.

ZAMAN

 

HABER ETİKETLERİ:

AK Parti kapatıldı AKP kapatıldı AK Parti kapandı AKP kapandı

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*