Sarkozy kazandı, Fransa karıştı

  • Giriş : 06.05.2007 / 00:00:00

Fransa'da bugün yapılmakta olan cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunda, Paris banliyölerinde şu ana kadar 34 aracın kundaklandığı bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Fransız yetkililer, ayrıca yine başkentin bazı bölgelerindeki seçim bürolarının kapılarına kimliği belirlenemeyen kişiler tarafından zarar verildiğini açıkladı.

Nicolas Sarkozy'ye daha fazla oy çıkması beklenen birinci, ikinci, üçüncü ve dördüncü bölgelerdeki bazı seçim büro kapı kilitlerinin de bilinçli olarak bozulduğu iddia edildi.

BAŞKENT PARİS'İN MERKEZİNDEKİ METRO İSTASYONLARI GÜVENLİK GEREKÇESİYLE KAPATILDI

Fransa'da cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunda sandıkların kapatılmasının ardından, başkent Paris'in merkezindeki ünlü Champs-Elysees meydanındaki dört metro istasyonu geçici olarak kapatıldı.

Metro istasyonlarının, ''güvenlik gerekçesiyle'' kapatıldığı bildirildi.

Güvenlik güçlerinin, ''sorunlu'' banliyölerdeki gençlerin, kent merkezine gelerek olay çıkartmasını engellemek için bu kararı aldığı ifade edildi.

Bu arada, ilk seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından konuşan Sosyalist aday Segolene Royal, kendisine oy verenlere teşekkür etti ve siyasi mücadelesine devam edeceğini söyledi.

Royal, ''Fransa'da yeni hareket başladı, bu durmayacak. Siyasi yaşamda yenilik talebi var. Birlikte başladığımız işi birlikte bitireceğiz, solu birleştirme hedefi konusunda bana güvenebilirsiniz'' dedi.

SARKOZY: ''BÜTÜN FRANSIZLARIN CUMHURBAŞKANI OLACAĞIM''

Fransa'da cumhurbaşkanlığı seçimini kazanan Nicolas Sarkozy, büyük bir ulusun parçası olmaktan gurur duyduğunu belirterek, ''Fransa bana her şeyi verdi, şimdi sıra bende'' dedi.

Seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından seçmenlere hitap seren Sarkozy, ''Bütün Fransızların Cumhurbaşkanı olacağım. Şu anda konuşulacak tek bir zafer var, o da demokrasini zaferidir'' diye konuştu.

Fransa'da otorite, birlik ve kardeşliği tesis edeceğini ve daha dinamik bir iş ortamı vaadinde bulunan Sarkozy, şunları söyledi:

''Fransa'da herkes kendi yerini bulmalı, en zor durumdakilere yardımla işe başlayacağım. Bütün Avrupalı dostlarımıza, bu akşam Fransa'nın tekrar Avrupa'ya güçlü bir biçimde geri döndüğünü söylemek istiyorum.''

ABD'ye karşı sıcak mesajlar gönderen Sarkozy, Washington'un her zaman yanında olacağını ifade etti.

Sarkozy, Akdeniz ülkelerine de bir çağrı yapmak istediğini belirterek, Akdeniz halklarının dostluk içinde bir bölgesel birlik oluşturması gerektiğini ve bunun Avrupa ve Afrika arasında yakın bir halka olacağını ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious