Sarkozy: Lefkoşa'da duvarın yıkılma zamanı geldi

Sarkozy: Lefkoşa'da duvarın yıkılma zamanı geldi.11376
  • Giriş : 06.06.2008 / 17:17:00

Fransa Cumhurbaşkanı Nikolas Sarkozy, Yunanistan’a yaptığı resmi ziyarette, “Lefkoşa’da duvarın yıkılmasının zamanı geldi” dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Yunanistan’a bir günlük resmi ziyaret için gelen Sarkozy parlamentoda yaptığı konuşmada, Kıbrıs ile Türkiye-AB ilişkilerinin yanı sıra Yunanistan-Fransa ilişkileri, Avrupa’da savunma ve güvenlik, Balkanlar, kaçak göçle mücadele konularına değindi. Kıbrıs konusunda, “Lefkoşa’da nihayet duvarın yıkılmasının zamanı geldi. Bu dileğimi dile getiriyorum. Kimse bu duvar orada olmaya devam ettikçe mutlu olamaz” dedi.

Sarkozy, “Fransa, Ada’da sorunun çözülmesi konusunda BM çerçevesinde elinden geleni yapacaktır. Bugün müzakereler yeni bir ümitle yeniden başlıyor. Her iki liderin de çabalarını memnuniyetle karşılıyorum. Tek hedef, Ada’da adil ve kalıcı bir çözüm bulunması, birleşmenin olmasıdır, bunu destekliyoruz. Kıbrıs AB’ye, Avrupa ailesine aittir” diye konuştu.

Sarkozy Türkiye-AB ilişkileri konusunda da “Türkiye’nin AB ile ilişkilerine sorumlulukla yaklaşılmalıdır. Türkiye büyük bir ülke ve Fransa ile muhafazasını istediğimiz tarihi ilişkileri var. Türkiye’nin AB üyeliği konusuna gelince, 1960’lı yılların ortalarından bu yana AB ile devam eden ancak yanıt alınmayan müzakereler bulunmakta. Yani basit bir durum değil” ifadesini kullandı.

Bu konuda kendi görüşünün bilindiğini, diğer görüşlere de saygı duyduğunu kaydeden Sarkozy, “Sıkı bir ilişki gerek Türkiye gerekse Avrupa açısından en iyi yanıttır. Yunanistan’da bu konunun hassasiyetini biliyorum. Duygusallık ve mantık zaman zaman farklı görüşler ortaya koyabilirler. Tezat teşkil edebilecek duyguları anlıyorum. Fransa, AB dönem başkanlığı süresince tüm görüşlere tarafsız şekilde saygı gösterecektir. Kaldı ki bu başkanlık görevidir. Biz de tam olarak yerine getireceğiz” dedi.

Sarkozy, Fransa-Yunanistan ilişkileri konusunda da “Fransa’nın Yunanistan’ın dostu ve müttefiki olduğunu” belirtti ve “yüzlerce yıl eskiye dayanan bu iyi ilişkilerin gelecekte de sürmesini temenni ettiğini” söyledi.

Yunanistan’ın jeopolitik konumunun ve Balkanlar’daki rolünün çok önemli olduğunu vurgulayan Sarkozy, Balkanlar’da istikrarın önemine işaret ederek, Fransa ile Yunanistan’ın, Balkanlar’ın AB geleceğine inandıklarını kaydetti. Sarkozy, Balkan ülkelerinin ilerleme kaydetmeleri halinde, AB ülkeleri olacaklarını belirtti.

BİZİM TERCİHİMİZ YUNANİSTAN’DAN YANA

Makedonya ile ilgili “isim krizine” de değinen Sarkozy, “Yunanistan ile Fransa’nın Makedonya’nın isim konusunun çözümlenmesi halinde NATO ve AB üyeliğini desteklediklerini” söyledi. “Yunanistan’ın bu konudaki tezinin yasal, sorumlu ve diyaloğa açık olduğunu” belirten Sarkozy, tarafların BM çerçevesinde uzlaşıya varmaları ümidini dile getirdi. Sarkozy, “Bizim tercihimizin Yunanistan’dan yana olduğunu bilmenizi istiyorum. Bu tezimizi değiştirmeyeceğiz” ifadesini kullandı.

Fransa Cumhurbaşkanı, kaçak göçle mücadele konusunda ise “kaçak göçün yalnız Yunanistan’ın değil tüm AB’nin sorunu olduğunu, Fransa’nın AB dönem başkanlığı sırasında bazı inisiyatiflerde bulunacağını” söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious