Sarkozy: Sorunlu varlıklar devralınacak

Sarkozy: Sorunlu varlıklar devralınacak.10960
  • Giriş : 13.10.2008 / 17:06:00

Fransa Devlet Başbakanı Sarkozy: 'Sistemin çökmesine izin vermeyiz Tüm sorunlu varlıkların devralınacak.'

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, küresel kriz karşısında zor durumda olan bankalara 360 milyar avroya kadar yardım yapılacağını açıkladı. Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda düzenlenen olağanüstü bakanlar toplantısının ardından basına açıklama yapan Sarkozy, hükümetin, zor durumdaki bankalara yapacağı yardımın ayrıntıları hakkında bilgi verdi.
Sarkozy, hükümetin zor durumdaki bankalar arasındaki kredi alış verişinde 320 milyar avroya kadar garanti vereceği, yine zor durumdaki bankaların sermaye artırımı için ise 40 milyar avro ayıracağını bildirdi.
Yeni bir finansman sistemin sağlanacağını ifade eden Sarkoyz, durumun daha da kötüleşmesine ise asla izin vermeyeceklerini belirtti. Hükümet olarak ellerinden ne gelirse yapacaklarını da anlatan Sarkoyz sözlerini şöyle sürdürdü: "Elimizden gelen yapılacak. Bu garantiler bir şirketin başarısız olmasının önüne geçilecek bir durum olarak görülmemeli. Bir başka sorun güven ile ilgili. Bankalara güvenilmez ise kredi de veremezler. Bu nedenle daha değişik modeller üzerine çalışmalıyız.

Örneğin bütün işlemler devletin güvencesi altında yapılacak. Hiç bir bankanın çökmesine izin vermeyeceğiz. Bu kurtarma planında hata yapanlara yönelik de bazı işlemler olacak. 320 milyar euroluk bir fondan bahsediyoruz.
Almanya'nın da 400 milyar euoruluk bir paket olduğunu biliyoruz. Bu rakamlar sorunun ne kadar büyük olduğunu ortaya koyuyor. Fransız vatandaşlarına şunu anlatmak istiyoruz. Bu sistem çökerse Fransa da çöker. Buna izin vermeyeceğiz. Bunun altını çizmek istiyorum en büyük kriz adım atmamaktı. Biz bu adımları atıyoruz"

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*