Sarkozy Suriye'ye gidiyor

Sarkozy Suriye'ye gidiyor.10960
  • Giriş : 03.09.2008 / 12:08:00

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, iki gün sürecek olan Suriye ziyaretine çıkıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sarkozy, beş yıldan bu yana Suriye'yi ziyaret eden ilk Batılı lider olacak. Gezinin amacı, ikili ilişkileri geliştirmek ve Suriye'yi uluslararası izolasyondan bir ölçü daha kurtarmak. Ziyaret, Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad için diplomatik bir başarı olarak görülüyor. Çünkü Suriye, hâlâ ABD'nin kara listesinde. Ancak Suriye'nin bir süredir İsrail'le dolaylı barış görüşmeleri yaptığı da biliniyor. Ayrıca bir buçuk ay kadar önce yine Paris'te Sarkozy'le dünya sahnesine çıkan Esad'ın, Fransa aracılığıyla Washington'la ilişkilerini geliştirebileceği yorumları da yapılıyor.

Nicolas Sarkozy, ziyareti öncesinde El-Vatan gazetesine verdiği mülakatta, Suriye'nin Orta Doğu'daki sorunların çözümünde eşsiz bir katkı sağlayabileceğini söyledi. Şam Üniversitesi'nden Mervan Kabalan, Fransa'nın son birkaç aydır İsrail ve Suriye arasındaki dolaylı görüşmelerde anahtar bir rol oynamaya çalıştığını söylüyor. Kabalan, Sarkozy'nin bu nedenle Suriye hükümetiyle üst düzey bağlarını sürdürmeye karar verdiğini ifade ediyor.

Mervan Kabalan, Fransızlar'ın, Amerikan nüfuzunun bölgede azalmasından avantaj sağlamak istediğini, bunun için de Lübnan ve Suriye'de etkilerinin olmasını arzu ettiklerini belirtiyor. Paris ile Şam arasındaki ilişkiler, Lübnan Başbakanı Refik Hariri'nin öldürüldüğü 2005 yılından bu yana dondurulmuştu. Suriye, Hariri suikastiyle ilgisi olduğu iddialarını yalanlıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*