Sarkozy Türkiye ile ilgili tutumunu bir kez daha kanıtladı

Sarkozy Türkiye ile ilgili tutumunu bir kez daha kanıtladı.11376
  • Giriş : 25.04.2008 / 14:21:00
  • Güncelleme : 25.04.2008 / 14:29:26

Sarkozy, Türkiye’nin üyeliğine karşı tutumunu Avrupalı olmaması ve yoğun nüfusuna bağladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sarkozy, cumhurbaşkanlığına gelmesinin birinci yılı nedeniyle televizyonda gazetecilerin sorularını yanıtladı ve Türkiye ile ilgili tutumunu bir kez daha ortaya koydu. Sarkozy Türkiye’nin AB üyeliği ile ilgili olarak: “Sadece İstanbul’un bir bölümü Avrupa’da. Kimse bana “Kapadokya Avrupa’dadır” diyemez.” ifadesini kullandı.

Fransa Cumhurbaşkanı, gündeme gelmesi halinde kendisinin mutlaka Türkiye’nin üyeliği hakkında referandum düzenleyeceğini söyledi. Nicolas Sarkozy, buna karşılık tüm Balkan ülkelerinin Avrupa Birliği’ne üye olmasından yana olduğunu belirtti ve bu ülkelerin üyelikleri hakkında referandum düzenlemeyeceği mesajını verdi.
Sarkozy ayrıca programda, iktidarının ilk yılında hedeflerini yeterince anlatamadığını ve bazı hatalar yaptığını söyledi. Önemli reformlar yapmaya devam edeceğini söyleyen Sarkozy, “Belli bir rahatsızlık olduğunu gayet iyi görüyorum, ama nereye gittiğimi biliyorum ve bundan başka bir strateji olmadığına inanıyorum.” şeklinde konuştu.
Ülkedeki muhabirler ise, özel hayatını kamu önünde yaşaması ve ekonomik alandaki reformları hayata geçirememesinin Sarkozy’ye olan halk desteğine zarar verdiğini söylüyor. Sarkozy ise, ekonomideki sorunları, avronun değerinin olağanüstü bir düzeyde seyretmesine ve ABD’nin yüksek riskli emlak kredilerine bağladı.

NTV-MSNBC

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious