Sarkozy Türkiye'ye göz kırptı

  • Giriş : 24.05.2007 / 01:10:00

Sarkozy, Türkiye-AB ilişkileri konusunda "yangına körükle gitmeyeceği" mesajı verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ve Belçika Başbakanı Guy Verhofstadt ile görüşmelerde bulunmak üzere Brüksel'de bulunan Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Türkiye-AB ilişkileri konusunda "yangına körükle gitmeyeceği" mesajı verdi.

Sarkozy'nin, Verhofstadt ile görüşmesinde, "AB'nin felç durumundan kurtarılması için" çeşitli hamle ve olasılıklar üzerinde görüşlerini yansıttığı belirtildi.

AB temel belgelerinin "basitleştirilmesi" önerisi üzerinde duran Sarkozy'nin, avro alanının güçlendirilmesi için Verhofstadt ile görüş birliğinde olduğu bildirildi.

Türkiye'nin AB'ye katılımı konusunda olumsuz tavır izleyen ve "imtiyazlı ortaklık" formülünü tekrar gündeme taşıma girişimlerinde bulunan Sarkozy'nin bu dosyada Verhofstadt ve Barroso'nun muhalefetiyle karşılaştığı ifade ediliyor.

"Hassas" Türkiye dosyası konusunda, "Brüksel'in bakış açısıyla bilgilendirilen ve uyarılan" Sarkozy'nin, "AB'li müttefiklerini bu konuda sinirlendirmeyeceği, yangına körükle gitmeyeceği" mesajı verdiği belirtiliyor.

Belçika'da Haziran ayında yapılacak genel seçimlere hazırlanan ve Sarkozy'den destek bekleyen liberal Verhofstadt'ın beklentilerine yanıt bulduğu belirtiliyor.

Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner ve AB işlerinden sorumlu Bakan Jean-Pierre Jouyet ile birlikte Brüksel'e gelen Sarkozy, Barroso ile görüşmesinin ardından AB Komisyonu üyeleriyle akşam yemeğinde bir araya gelecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious