Sarkozy ve Merkel bir araya geldi

  • Giriş : 16.05.2007 / 00:00:00

Fransa'nın yeni cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, ilk resmi yurtdışı ziyaretini bugün Almanya'nın başkenti Berlin'e yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Nicolas Sarkozy, Almanya Başbakanı Angela Merkel tarafından başbakanlıkta askeri törenle karşılandı. 2 ülke milli marşlarının çalınmasından sonra Sarkozy ve Merkel, görüşmeden önce kısa birer açıklama yaptı.
Merkel konuşmasında, gelecek ay yapılacak AB zirvesi için önemli konuları görüşmeleri gerektiğini belirterek, ''Avrupa Anayasası'nı iyi bir temele oturtmak istiyoruz. Bunu başarabileceğimize de eminim. Bu konuda AB zirvesine kadar ilerleme sağlamaya çalışacağız'' dedi.
Sarkozy'i Berlin'de ağırlamaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade eden Merkel, ''Geçmişi bir düşünecek olursak bugün burada bu biçimde biraraya gelmemiz aslında bir mucize'' diye konuştu.
Avrupa'da işbirliği yaparak tüm dünyada barış ve istikrarı sağlamak istediklerini kaydeden Merkel, uluslararası konuları da ele alacaklarını kaydetti.
Merkel, ''Almanya ve Fransa'nın birbirlerine ihtiyaçları var. Aynı zamanda çok dostane ilişkilerimiz de var'' dedi.
Sarkozy de, ''Alman hükümetine ve halkına söylemek istediğim, Almanya ve Fransa arasındaki ilişkiler kutsaldır ve hiçbir şey bunu yıkamaz'' diye konuştu.
Bekleyecek zamanları olmadığını ve çözüm bekleyen birçok sorunun olduğunu belirten Sarkozy, ''Bekledikçe sorunlar çözülmez. Çok uzun beklenirse sorunların çözümü daha da zorlaşır'' dedi.
Avrupa konularında ve ikili ilişkiler konusunda görüşülmesi gereken birçok konunun bulunduğuna dikkati çeken Sarkozy, ''Sevgili Angela, sana çok güveniyorum. Seni bir dost olarak görüyorum ve bir dost olarak buraya geldim'' diye konuştu.
Sarkozy ve Merkel, daha sonra ikili bir görüşme için biraraya geldi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious