Sarkozy ve Merkel'e sert eleştiri

Sarkozy ve Merkel'e sert eleştiri.11578
  • Giriş : 27.04.2009 / 14:08:00

Avrupa Parlamentosu'nun (AP) Portekizli üyesi Joel Hasse Ferreira,Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ve Almanya Başbakanı Angela Merkel'i sert bir dille eleştirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik


Avrupa Parlamentosu'nun (AP) Portekizli üyesi Joel Hasse Ferreira, Türkiye'nin AB üyeliğine muhalif söylemleri nedeniyle Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ve Almanya Başbakanı Angela Merkel'i sert bir dille eleştirdi.

Sarkozy'i Napolyon olmaya çalışmakla suçlayan Ferreira, Merkel'i de "liderlik kabiliyeti olmayan ve güç kaybeden bir komünist" olarak tanımladı.

AP'nin Portekizli üyesi Joel Hasse Ferreira, Haziran 2009 tarihinde AB üyesi ülkelerde oylanacak parlamento seçimleri öncesinde Lizbon'da Türk gazetecilere bir değerlendirme yaptı.

Ülkesinin Türkiye'nin AB üyeliğine tam desteğini yenileyen Ferreira, "Neyse ki bizde Sarkozy ya da Merkel yok" diyerek Fransız ve Alman liderlerin birliğin genişlemesine ilişkin kararları zora soktuğunu belirtti.

Haziran'daki seçim sonrasında Sarkozy'nin tavrını değiştirme ihtimali olduğu, ancak Merkel'in aynı çizgide devam edeceği yorumunu yapan Ferreira, AP'nin asıl problemininin lider eksiliği olduğunu kaydetti.

"Şu anda problem parlamentoda lider olmayışı. Brown, Sarkozy ya da Merkel bu ihtiyacı karşılamaktan çok uzaklar. Avrupa Komisyonu da sorunları çözemeyecek kadar zayıf. Parlamentonun daha güçlü ve aktif şekilde yönetilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Bizim AP'yi yönetecek bir lidere ihtiyacımız var. Eğer bütünlüğü sağlayamazsak, nasıl kredibilitemiz kalır ki?" diyen Ferreira, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ve Almanya Başbakanı Angela Merkel'in Türkiye karşıtı politikalarını da eleştirdi.

ABD Başkanı Obama'nın Prag'daki konuşmasında Türkiye'nin AB üyeliğine yaptığı vurguyu olumlu değerlendiren Ferreira, "Ne Sarkozy ne de Merkel kuralları izlemiyor. Avrupa Komisyonu Türkiye'nin katılımını bir bütün olarak kabul etmişti. Obama AB içinde büyük prestij sahibi. Pek çok Avrupalı onun yaptığı yorumun arkasındaki nedenleri irdeledi.

Ama jeopolitik ve kültürel açıdan düşününce Sarkozy ve Merkel şoven yaklaşıyorlar. Anladığım kadarıyla Sarkozy kendini yeni Napolyon sanıyor ya da öyle olmak istiyor. Sarkozy seçimlerden sonra değişecek ama Merkel biraz zor.

O güç kaybediyor olsa da eski bir komünist ve değişmesi zor. Merkel lider niteliklerine sahip değil, kendi ülkesinin parlamentosunda bile güç kaybediyor. Obama'nın yaklaşımı bence akıllıca ve teşvik ediciydi. Başka alternatif yok, Türkiye Avrupa'da olmak zorunda.

Polonyalılar kardeşimiz ama onların AB'de olması bile daha büyük tehlike teşkil ederdi. Bir takım problemler olsa da biz Türkiye'nin AB üyeliğine tam destek veriyoruz. Üstelik içinde İslami unsurları barındıran bir ülkenin birliğe üye olması, bizim laik yapımızı da garanti edecektir. Türkiye'nin demografik özelliği ve genç nüfusu da Avrupa için gerekli. Avrupa giderek yaşlanıyor. Türkiye yeni bir dinamik olabilir. Üstelik NATO'nun en büyük ikinci askeri gücüne sahip. Bence İstanbul, Napoli'den daha Avrupalı" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*