Sarkozy ve Merkel'in Obama yorumu

Sarkozy ve Merkel'in Obama yorumu.13582
  • Giriş : 20.01.2009 / 23:45:00
  • Güncelleme : 21.01.2009 / 00:15:21

Bugün yemin ederek görevinde başlayan Obama için Fransa ve Almanya umutlu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

SARKOZY, OBAMA İLE "DÜNYAYI DEĞİŞTİRMEK" İSTİYOR

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Barack H. Obama ile "dünyayı değiştirmek için" yeni başkanın göreve başlamasını sabırsızlıkla beklediğini ifade etti.

Sarkozy, Obama'nın yemin töreni öncesinde yaptığı konuşmada, ABD tarihinin ilk siyahi başkanını Beyaz Saray'da görmeyi beklediklerini belirterek, "Onunla (Obama) dünyayı değiştirebiliriz" dedi. Bununla birlikte Fransız Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner, Obama'nın siyasi problemlerin çözümünde sihirli bir değnek taşımadığı uyarısında bulundu. Kouchner, "Sıra dışı bir insan, ancak sihirli bir değneği yok" dedi.

Eski Fransız Cumhurbaşkanı adayı Segolene Royal de, kendisinin ve seçim kampanyasının, başarılı başkanlık yarışı sırasında Obama'ya ilham verdiğini iddia etti. Washington'daki yemin törenine katılan tek Fransız siyasetçi olan Royal, Le Monde gazetesinin internet sitesinde yayınlanan açıklamasında, "Evet, Obama'ya ilham verdim. Ekibi bizi taklit etti" dedi.

Royal, Obama'nın kampanya yardımcılarının "vatandaş uzmanı" gibi kendisine ait fikirleri kullandığını, Obama'nın bunu ABD'nin katılımcı demokrasisine ve siyasi zeminine "uyarladığını" söyledi.

MERKEL, OBAMA İLE İŞBİRLİĞİNDEN UMUTLU

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Barack Obama liderliğindeki ABD ile işbirliğinde ortak noktaların daha ağır basacağını umduğunu söyledi.

Alman Birinci Televizyonu ARD'ye bir demeç veren Merkel, bir ülkenin tüm dünyanın problemlerini tek başına çözemeyeceğini ifade ederek, üzerine müşterek olarak gidilmesi gereken en önemli sorunların ise finans ve ekonomi dünyasındaki krizler olduğunu belirtti. ABD'nin finans piyasaları için geçerli olan kurallara uyması gerektiğini vurgulayan Merkel, Obama'nın Nisan ayı başında Almanya'ya gelmesini beklediğini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*