Sarkozy ve Royal kozlarını paylaşıyor

  • Giriş : 02.05.2007 / 00:00:00

Sarkozy ve Royal, bu akşam televizyon canlı yayınında son kez kozlarını paylaşacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Fransa’da Cumhurbaşkanı seçimlerinin ikinci turunda yarışacak Halk Hareketi Birliği (UMP) lideri Nicolas Sarkozy ve Sosyalist Parti adayı Segolene Royal, bu akşam televizyon canlı yayınında son kez kozlarını paylaşacak.
Bu akşam yerel saatle 21.00’de başlayacak ve "TF1" ile "France2" televizyon kanallarında yayımlanacak program, kararsız seçmenlerin görüşlerini değiştirmesi açısından önem taşıyor. Yaklaşık 2 saat sürecek tartışmayı, 20 ile 25 milyon arasında izleyicinin takip
etmesi bekleniyor.
1988 yılındaki seçimlerde, sağcı Jacques Chirac ile solcu François Mitterrand
arasındaki televizyon tartışmasını 25 milyon, 1995 yılında Chirac ve Lionel Jospin arasındaki tartışmayı ise 17 milyon kişi izlemişti. Fransa’da 1974 yılından bu yana her Cumhurbaşkanı seçimleri öncesi ilk turda ilk iki sırayı alan adaylar, televizyon tartışması programında bir araya gelerek, son kez kozlarını paylaşıyor. Bu gelenek, 2002 yılında ikinci tura Jacques Chirac ve aşırı sağcı Jean-Marie Le Pen’in kalmasıyla bozulmuştu. Chirac, aşırı sağcı Le Pen ile bir araya gelemeyeceği gerekçesiyle bu tartışma programının yapılmasına karşı çıkmıştı. Son anketlere göre, seçime 4 gün kala kararsız seçmen oranı yüzde 18 civarında. Anketler, Sarkozy’nin seçimi az farkla da olsa kazanacağını gösteriyor. İlk turda yüzde 18 oranında oy alan Francois Bayrou ile yüzde 10 civarında oy alan Jean Marie Le Pen taraftarlarının ikinci turda kime oy verecekleri, büyük ihtimalle seçim sonucunu belirleyecek. Bayrou, geçen hafta seçmenlerini, kime oy verecekleri konusunda özgür bırakırken, Le Pen, dünkü açıklamasında seçimlerin ikinci turunun boykot edilmesi çağrısında bulunmuştu. Ipsos tarafından düzenlenen anket, Bayrou’ya oy verenlerin yüzde 41’inin bu sefer Royal’e, yüzde 32’sinin Sarkozy’e oy vereceğini ortaya koydu. Bayrou taraftarları arasında kararsızların oranının yüzde 27 olduğu bildiriliyor. Le Pen’in seçim boykotu çağrısına rağmen, aşırı sağcı seçmenin yine de Sarkozy için oy kullanması bekleniyor. Oy oranları yüzde 10’u bulan radikal sol ve yeşil parti temsilcileri, daha önce yaptıkları açıklamalarda Royal’i destekleyeceklerini söylemişlerdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious