Sarkozy ve Royal'in gözü Bayrou'da

  • Giriş : 24.04.2007 / 00:00:00

Fransa'da Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda en fazla oyu alan Nicolas Sarkozy ve Segolene Royal, ikinci turda yarışı ilk sırada bitirmek için Bayrou'nun oylarına göz dikti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Halk Hareketi Birliği (UMP) lideri Nicolas Sarkozy'nin danışmanı François Fillon, Fransa Demokrasi Birliği (UDF) lideri Bayrou'nun kendilerini ikinci turda desteklememesi halinde, haziran ayında yapılacak genel seçimlerde kendileriyle ittifak yapmayacaklarını söyledi.

Fillon, "Bayrou bizi desteklediğini açıklamadığı takdirde, biz de 577 seçim bölgesinde tek başımıza yarışa gireriz" dedi.

Genel seçimlere UDF'nin UMP ile ittifak içinde girmemesi halinde, Bayrou'nun partisinin seçim barajı yüzünden Meclis'te temsil edilemeyebileceğine dikkat çekiliyor.

UMP sözcüsü Xavier Bertrand ise gazetecilere yaptığı açıklamada, kamuoyundaki beklentilerin aksine Bayrou ile seçim pazarlığına girmeyeceklerini söyledi.

Bu arada, Sosyalist Parti yöneticileri, bugün yaptıkları açıklamalarda, Bayrou'nun kendilerini desteklemeleri çağrısında bulundu.

Bayrou seçmeni Royal'den yana

Ipsos tarafından düzenlenen bir anket, "Bayrou taraftarlarının daha çok Royal'i desteklediğini" ortaya koydu. Ankete göre, Bayrou seçmenlerinin yüzde 38'i 6 Mayıs'ta düzenlenecek ikinci turda Royal'e, yüzde 35'i Sarkozy'e oy vermeye hazırlanıyor. Çekimser kalacak Bayrou seçmenlerinin oranı yüzde 27'de kalırken, kararsızlar şimdilik yüzde 5 civarında.

Aynı anketin sonucuna göre, ikinci turda Sarkozy'nin, aşırı sağın da desteğiyle oyların yüzde 54'ünü, Royal'in ise yüzde 46'sını alması bekleniyor.

Bayrou, ilk turda yüzde 18,5 oranında oy alarak yarışı üçüncü sırada tamamlarken, ikinci tur için "anahtar" siyasetçi haline geldi.

İlk turda en çok oyu alan isim Sarkozy

Fransa'da 23 Nisan'da yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turunun galibi, sağın adayı Nicolas Sarkozy oldu. Sarkozy, Sosyalist Segolene Royal ile birlikte 6 Mayıs'ta ikinci turda yarışacak. Kamuoyu araştırmalarına göre Sarkozy, ikinci turda yüzde 54 oy oranı ile Cumhurbaşkanı seçilecek.

İçişleri Bakanlığı verilerine göre adayların aldığı oy oranları şöyle:

* Nicolas Sarkozy - Yüzde 31.18
* Segolene Royal - Yüzde 25.87
* Francois Bayrou - Yüzde 18.57
* Jean-Marie Le Pen - Yüzde 10.44.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious