Sarkozy ve Zapatero boğa güreşi vahşetine göz yumuyor

Sarkozy ve Zapatero boğa güreşi vahşetine göz yumuyor.25333
  • Giriş : 23.06.2008 / 21:42:00

Boğa güreşlerini engellemek için hiçbir şey yapmamakla suçlanan Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy ve İspanya Başbakanı Zapatero, boğa güreşi karşıtı derneklerin düzenlediği sembolik duruşmada ''sanık sandalyesi''ne oturtuldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İsviçre'de faaliyet gösteren hayvan hakları savunucusu Franz Weber Vakfı'nın sözcüsü Vera Weber, Cenevre'deki Uluslararası Kongre Merkezi'nde yapılan duruşmada, Sarkozy ve Zapatero'nun boğa güreşini yasaklamak için hiçbir şey yapmamakla suçlandığını söyledi.

Duruşmada, Sarkozy ve Zapatero'nun resimlerinin yanı sıra Fransa Başbakanı François Fillon, Portekiz'in eski Cumhurbaşkanı Jorge Sampaio ve eski Başbakanı olan şimdiki Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso'nun resimleri, "Uluslararası Hayvan Hakları Adalet Divanı"nda sanık sandalyesine konuldu.

Boğa güreşinin "işkence ve kıyımın mide bulandırıcı gösterisi" olduğunu düşünen İsviçreli çevreci Franz Weber de, boğa güreşlerine karşı bir lobi faaliyeti yürütüyor ve bunun UNESCO tarafından kabul edilmesi için uğraş veriyor.

Weber, her yıl Avrupa'da 40 binden fazla boğanın öldürüldüğünü ve AB'nin tarım için ayırdığı sübvansiyonların bir kısmının da boğa güreşlerinde kullanılacak hayvanların yetiştirilmesinde kullanıldığının altını çizdi.

Siyasi liderlerin 8 juri üyesi ve 2 yargıcı bulunan bir mahkeme tarafından yargılanması bekleniyor. Mahkemenin yargıçlarından biri de Franz Weber'in kendisi...

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious