Sarkozy'den Başbakan Erdoğan'a davet!

Sarkozy'den Başbakan Erdoğan'a davet!.10960
  • Giriş : 09.07.2008 / 08:38:00

Sarkozy'nin davetine Başbakan Erdoğan ne yanıt verecek?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, dün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı telefonla arayarak, Türkiye’nin AB’ye tam üyeliğine alternatif olarak gelişen pazar günü Paris’te yapılacak Akdeniz için Birlik toplantısına katılması için davette bulundu.

Erdoğan Sarkozy’ye, "Fevkalade bir hal olmazsa zirveye katılmaya çalışacağını" söyledi. Akdeniz Birliği’nin, AB’den bağımsız, Türkiye’nin AB üyeliği sürecinden tamamen ayrı olarak ele alınan bir yapı olduğu vurgulanarak, Başbakan Erdoğan’ın bu cevabının, görüşme için ’geri dönüleceği’ anlamına geldiği ifade edildi.

Sarkozy’nin telefonu öncesinde bir açıklama yapan Dışişleri Bakanı Ali Babacan ise "Geçen hafta içerisinde arkadaşlarımız Akdeniz için Birlik zirvesinin sonuç bildirgesine ilişkin çalışmalara katıldılar. Sonuç bildirgesinde önemli değişiklikler yapıldı. Türkiye’nin istediği pek çok unsur sonuç bildirgesine girdi. Ancak ayın 12’sinde, zirveden bir gün önce teknik heyetimiz Paris’e gidecek ve sonuç bildirgesiyle ilgili son oturuma katılacak. Birkaç unsur daha var, o konuda yine görüşmeler devam edecek, ama başlangıçtaki nokta ile bugünkü nokta arasında bayağı önemli değişiklikler oldu doğrusu" dedi.

Türkiye, tam üyeliğe alternatif gibi ortaya çıkan Akdeniz için Birlik oluşumuna şüpheyle yaklaşıyor. Bazı AB ülkeleri de Fransa’nın topluluk içindeki etkinliğini artırabilecek bu planına destek vermiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*