Sarkozy'den Erdoğan'a teşekkür

Sarkozy'den Erdoğan'a teşekkür.10960
  • Giriş : 06.01.2009 / 16:12:00

Fransa Cumhurbaşkanı Nicholas Sarkozy'nin Şam'da Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad ile birlikte yaptığı basın toplantısında Erdoğan ve Davutoğlu'na teşekkür etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik


Gazze'deki İsrail saldırıları ardından bölge ülkelerini ziyaret eden Fransa Cumhurbaşkanı Nicholas Sarkozy'nin Şam'da Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad ile yaptığı görüşmelere, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Dış Politika Başdanışmanı Ahmet Davutoğlu ile AB Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Javier Solana da katıldı.

Sarkozy, Esad ile birlikte yaptığı basın toplantısında Erdoğan ve Davutoğlu'na teşekkür etti. Sarkozy, Türkiye'nin bölgesel meselelerde üstlendiği rol ve Gazze sorununun çözümü için sarfettiği çaba nedeniyle teşekkür ettiğini belirtti.

Alınan bilgiye göre Sarkozy, Esad, Solana ve Davutoğlu'nun katıldığı toplantıda Gazze sorununun çözümüne ilişkin atılabilecek somut adımlar değerlendirildi. Davutoğlu'nun Esad ile de başbaşa görüştüğü ve Türkiye ile Suriye'nin Gazze sorunun çözümüne dair yürüttüğü işbirliğinin değerlendirildiği belirtildi.

Davutoğlu'nun bugün ayrıca Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim ve Hamas Siyasi Büro Şefi Halid Meşal'le de görüşmesi bekleniyor.

Davutoğlu'nun, Sarkozy'nin talebi üzerine Şam'a gelmesi ve toplantılara katılarak her iki liderle de görüşmesi, Suriyeli yetkililere göre Türkiye'nin bölgesel sorunların çözümünde üstlendiği rolün önemini gösteriyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*