Sarkozy'den genç Türk işadamına davet

Sarkozy'den genç Türk işadamına davet.12173
  • Giriş : 06.02.2008 / 14:01:00

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Fransa'da sorunlu banliyölerde yaşayan gençlere verilen "özel yaratıcılık ödülüne" 2005 yılında layık görülen genç iş adamı Mustafa Yıldız'ı cuma günü cumhurbaşkanlığı sarayına davet etti...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ülkenin sorunlu banliyölerinde yaşayanlara staj, iş, eğitim ve sosyal alanda yapılacak yardımlarla ilgili izlenecek politikaları, cuma günü düzenleyeceği basın toplantısıyla açıklayacak olan Sarkozy, genç iş adamı Yıldız ile birlikte ülke genelinde sorunlu banliyölerde dernek başkanlığı yapan veya çevresinde iş ve eğitim alanında örnek gösterilen 50 kişiyi daha cumhurbaşkanlığı sarayına davet etti.

Yıldız, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, iş hayatındaki başarısının yanında, gelecek ay düzenlenecek belediye seçimlerine katılacağını söyledi. Yıldız, Bordeaux kenti yakınlarındaki Cenon kasabası belediye meclis üyeliği için sol partilerin ortak listesinden aday gösterildiğini bildirdi.

İş hayatındaki başarısının devam ettiğini belirten Yıldız, "Ödül aldığım 2005 yılında yanımda 4 kişi çalışıyordu, bu sayı şimdi 13'e çıktı. Yine 300 bin avro olan yıllık cirom 1 milyon 400 bin avroya çıktı. İş hayatımdaki başarıyı siyaset alanında da devam ettirmek istiyorum" dedi. Kendisine ait bir şirketi olan 28 yaşındaki Mustafa Yıldız'a, Çalışma Bakanlığı tarafından organize edilen ve Senato tarafından 2005 yılında "özel yaratıcılık ödülü" ile birlikte 10 bin avro mükafat verilmişti.

Ödül, Fransa'nın banliyölerinde girişimci, yaratıcı ve kabiliyetli gençleri teşvik etmek amacıyla 2002 yılından bu yana veriliyor. Genç Türk iş adamının 2005 yılında bu ödülü alması, Fransız basınında da geniş yankı bulmuştu. Le Figaro gazetesi, "sorunlu bir banliyöde" yaşamasına rağmen, kendi başına elektrik şirketi kuran ve dört kişiyi de yanında yarım gün çalıştıran genç iş adamı Yıldız'ın başarısına geniş yer verirken, Fransız televizyon kanalları da yaptıkları haberlerde, Türk gencinin, kamu ve özel sektörden aldığı ihaleleri, "ciddiyet" ve "sorumluluk anlayışı" ile zamanında tamamlamakla tanındığını bildirmişlerdi. Profesyonel iş hayatı dışında, yaşadığı banliyöde spor ve kültürel faaliyetler düzenleyen bir derneğin kurulmasında önemli rol oynayan Yıldız, gençler için kurulan bilgilendirme merkezinin kuruluş çalışmalarına destek veriyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious