Sarkozy'den işsiz gençlere iş müjdesi

Sarkozy'den işsiz gençlere iş müjdesi.16956
  • Giriş : 08.01.2008 / 15:35:00

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, "sorunlu banliyölerde yaşayan bütün gençlerin bir meslek eğitimi kursundan geçmesi için çalışacağını"söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Yaklaşık 600 gazetecinin katıldığı geleneksel yeni yıl basın toplantısında konuşan Sarkozy, kadın-erkek eşitliğinin daha iyi hayata geçirilmesi için gerekli yasal düzenlemeleri yapma sözü verdi.

Sarkozy, haftalık 35 saatlik çalışma süresiyle ilgili yasanın 2008 yılına kadar değişmesini istediğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Sarkozy, ekonomik büyüme ve alım gücünün artması için yapılan çalışmalar kapsamında, ekonomi alanında Nobel ödülü sahibi bilim adamları Joseph Stiglitz ve Matias Sen de'ye kendisi için rapor hazırlaması çağrısında bulunduğunu belirtti.

Göç konusuna da değinen Sarkozy, kaçak göçmenlerin sınır dışı edilmesinde kota uygulanmasını savunarak, Fransa'nın kaçak göçmenlere çok kötü davrandığı yolundaki şikayetlere karşı çıktı.

Sarkozy, Fransa'nın Suriye, Libya gibi ülkelerle ilişki kurmasını eleştirenlere cevaben de ülkesinin "uzlaşma diplomasisi" izlediğini belirtti.

Libya Lideri Muammer Kaddafi'yi Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda ağırlamaktan rahatsızlık duymadığını kaydeden Sarkozy, yine aynı şekilde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i seçimlerden sonra tebrik etmesinde de bir sakınca görmediğini belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious