Sarkozy'den Kouchner'e dışişleri bakanlığı teklifi

  • Giriş : 14.05.2007 / 00:00:00

Kouchner, Türkiye'nin AB üyeliğine karşı olmamasıyla tanınıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Fransız basını, cumhurbaşkanlığı seçimini kazanan Nicolas Sarkozy'nin, sosyalist hükümet iktidarı zamanında çeşitli bakanlıklarda görev yapan Bernard Kouchner'e dışişleri bakanlığı görevini teklif ettiğini yazdı.

Le Monde'un yarınki sayısında, Sarkozy'nin, Kouchner ile bugün yaptığı yaptığı görüşmede, dışişleri bakanlığını teklif ettiğini, Kouchner'in de buna sıcak baktığı belirtildi. Kouchner, Sarkozy'nin aksine Türkiye'nin AB üyeliğine karşı çıkmamasıyla tanınıyor. Kouchner, daha önce yaptığı açıklamalarda, kriterleri yerine getirdiği takdirde Türkiye'nin AB üyeliğine karşı olmadığını söylemişti.

Sınır Tanımayan Doktorlar Derneği'nin kurucusu Kouchher, daha önceki sol hükümetlerde sağlık bakanlığı görevinde bulunmuştu.

Le Figaro ve Liberation gazeteleri de Koucher'e yapılan teklifi bugün ön plana çıkartırken, Sarkozy'nin ayrıca sol eğilimli üç kişiyi daha bakanlar kuruluna almayı hedeflediğini yazdı.

Gazeteler, sosyalist Başbakan Lionel Jospin'in müsteşar yardımcısı Pierre Jouyet, EMAUS isimli yoksullara yardım yapan kurumun başkanı Martin Hircsh'e de bakanlık teklifi götürdüğünü hatırlatırken, “Sarkozy sol'a açılıyor”yorumunu yaptı.

Fransız basını, François Fillon'un çarşamba günü açıklanacak bakanlar kurulunda başbakan olarak ilan edilmesine kesin gözüyle bakıyor. Sarkozy, çarşamba günü düzenlenecek törenle, Jacques Chirac'ın yerine beş yıl süreyle Fransa'nın 6. Cumhurbaşkanı olacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious