Sarkozy'den Rusya'ya tehdit

Sarkozy'den Rusya'ya tehdit.10960
  • Giriş : 09.09.2008 / 12:08:00

Nicolas Sarkozy'nin Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev'le dün gerçekleştirdiği zorlu görüşmelerin Rusya'nın ısrarı nedeni ile kopma noktasına geldiği, Moskova'nın geri adım atması üzerine müzakerelere yeniden devam edildiği belirtildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Reuters haber ajansı Fransız yetkililere dayandırarak verdiği haberde Sarkozy'nin Rusya'yı görüşmelerden çekilmekle tehdit ettiği iddia edildi.

İmzalanan anlaşmayı AB Dış Politikasının zaferi olarak yorumlayan Sarkozy, "Eğer anlaşma sağlanamamış olsa idi daha çok kan dökülecekti." dedi. Rusya da anlaşmada Abhazya ve Güney Osetya'nın bağımsızlıklarının tanınmasına müdahale edilmemesi ve iki özerk cumhuriyette bulunan Rus barış gücü askerlerine karışılmamasını zafer olarak yorumladı.

Basın toplantısında mutlu ve memnun duruş sergileyen liderlerin Moskova'nın dışında yer alan devlet başkanlığı rezidansı Mein Dorf'da kapalı kapılar ardında tansiyonu yüksek bir görüşme gerçekleştirdikleri belirtiliyor. Sarkozy'nin diplomatı Fransız basınına yaptığı değerlendirmede "içerde tansiyon çok yüksekti." dedi.

AB heyeti Rusya'nın 12 Ağustos'da imzalanan altı maddelik anlaşmanın sadece yarısını yerine getirdiğine inanıyor. Fransız yetkili, "Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Rus heyeti toplantı salonunda idi. Medvedev salondan bir ara ayrılmıştı. Rus yetkililer savaş öncesi 7 Ağustos'a referans yapılmasını anlaşma metninden çıkarılmasını istedi. Bunun üzerine Sarkozy ayağa kalktı ve 'biz gidiyoruz' dedi. Lavrov ve Rus heyeti Medvedev'i geri çağırdı. Medvedev tansiyonu düşürelim çağrısı yaptı. Sonunda ortalık yumuşadı." açıklamasında bulundu. Fransız yetkili Medvedev'in Rusya Başbakanı Vladimir Putin'i müzakerelere çağırmadığını belirtti.

Fransız diplomat Sarkozy'nin Medvedev'e Abhazya ve Güney Osetya'nın bağımsızlıklarını tanımanın ne kadar tehlikeli olduğunu hatırlatarak şu uyarıyı yaptığını söyledi: "Kendi geleceğini belirlemenin ne anlama geldiğininin farkında olun. Rusya bunu Abhazya ve Güney Osetya için istiyorsa, Çeçenler de bunu isteyebilir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*