Sarkozy'nin dedeleri Osmanlı'nın sığıntısı çıktı

Sarkozy'nin dedeleri Osmanlı'nın sığıntısı çıktı.13945
  • Giriş : 25.12.2007 / 09:09:00

Türkiye'nin Avrupalı olmadığını iddia eden Sarkozy'nin dedeleri Osmanlı'nın sığıntısı çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye’nin Avrupalı olmadığını iddia ederek AB üyeliğine karşı çıkan Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’ye bir itiraz da Fransız tarihçi ve felsefeci Olivier Chartier’den geldi.

Fransız bilim adamı Chartier yayınladığı makalede Sarkozy’nin anne tarafının Selanikli bir "Yahudi" ailesine mensup olduğunu, Sarkozy’nin bir "Osmanlı torunu" olduğunu hatırlattı ve "Ailesinin bir bölümünün sığındığı toprakların Avrupalı olmadığı, üç nesil sonra torun Nicolas Sarkozy tarafından iddia ediliyor" diye yazdı.

Sarkozy’nin seçim kampanyasında "Ben Selanikli bir Yahudi’nin torunuyum" dediğini hatırlatan Chartier, "Biz, küçük Asya, Kapadokya, ya da Polonya muslukçularından korkanların değil, Sarkozy’nin dedelerinin Avrupa’sını tercih ediyoruz" diye yazdı.

SEFERADLAR OSMANLILAR'A SIĞINMIŞTI

Sarkozy’nin anne tarafından olan dedesi Benedict Mallah’ın, Osmanlıların kucak açtığı Sefarad Yahudilerinden olduğunu belirten Chartier, dedesinin kuzeni olan Ascher Mallah’ın da 1900’da Galatasaray Lisesi’nden mezun olduğunu yazdı.

Ascher Mallah’ın 14 Temmuz 1900’de, "Ascher Mallah Effendi" adıyla Konstantinopolis Osmanlı Eğitim Bakanlığı’ndan diploma aldığı ortaya çıktı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious