Sarkozy'nin dilinden İngiltere ve ABD'de de nasibini aldı

  • Giriş : 05.06.2007 / 08:47:00

Sarkozy, Brown’ın "Avrupa’nın demode olmadığını" anlamasını umduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Fransa’nın yeni Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, İngiltere’nin Tony Blair’den sonraki başbakanı olması beklenen Maliye Bakanı Gordon Brown’ın "Avrupa’nın demode olmadığını" anlamasını umduğunu söyledi.
İngiliz Financial Times ve diğer gazetelere demeç veren Sarkozy, "Gordon Brown son 10 yılda İngiliz ekonomisi modernleştirdi ve ileriye taşıdı.
Umarım Başbakanlığa geçince de Avrupa’nın demode olmadığını anlar" ifadesini kullandı.
Blair’in görevini Brown’a devretmeden önce 27 Haziranda Brüksel’deki AB zirvesi sırasında yeni bir Avrupa anayasası için onayını vereceğini düşündüğünü belirten Sakrozy, "Tony Blair’e bundan söz ettim ve bir ülkenin bütün Avrupa’yı bloke etme riskini alacağını sanmıyorum.
Avrupa’nın İngiltere’ye, İngiltere’nin de Avrupa’ya ihtiyacı var" dedi.
Gordon Brown’ın yeni bir Avrupa anayasası gerektiği ve İngiltere’nin AB’ya daha katılımcı olması ihtiyacının bulunduğu konularında Blair’den daha çekinceli olduğu biliniyor.
Öte yandan Sakrozy, ABD Başkanı George Bush’un küresel ısınma konusunda yaptığı önerinin yetersiz olduğunu düşündüğünü ifade etti.
New York Times gazetesine mülakat veren Sarkozy, Bush’un küresel ısınma gerçeğini anlamış olmasının cesaret verici bir işaret olduğunu belirterek "Ancak bana göre bu yeterli değil. Gezegeni korumak için örnek olmak lazım. Hem dünyanın bir numarası ve en güçlüsü olup hem de dünyanın geri kalanına ’biz bu konuyla ilgilenmiyoruz, sorunu halletmek için teknoloji kullanırız’ demek mümkün değildir, ayrıca bu ABD’nin çıkarına da değildir. Bunu saldırı amaçlı değil derinden inandığım için söylüyorum" dedi.
Ekonomisinin zarar görmesinden endişelenen ABD, küresel ısınmayla mücadelede kısıtlamalar getirilmesinin yerine teknolojiden daha fazla faydalanılmasını istiyor.
Yabancı gazeteler için mülakatında Afganistan’daki Fransız varlığına da değinen yeni Cumhurbaşkanı, bu ülkeden askerlerini çekmek istediklerini ancak bunun hemen olmadığını söyledi.
"Sonsuza kadar orada kalmaya niyetimiz yok" diyen Sarkozy, bununla birlikte şimdi Afganistan’dan ayrılmanın müttefikler arasındaki birliğe olumsuz etki edebileceğini kaydetti.
Bu arada, Sarkozy, Kolombiya Devlet Başkanı Alvaro Uribe’nin FARC lideri Rogrigo Granda’yı serbest bırakma kararını da çok önemli ve cesurca bulduğunu açıkladı.
Cumhurbaşkanlığı makamından yapılan açıklamada, Sarkozy’nin bu karardan memnuniyet duyduğu ifade edildi.
Uribe, barış çabalarında arabulucu olarak hareket etmesi için, cezaevindeki Granda’yı serbest bırakmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious