Sarkozy'nin özel hayatı puanını düşürüyor

Sarkozy'nin özel hayatı puanını düşürüyor.16956
  • Giriş : 08.01.2008 / 10:55:00

Anket analizlerine göre Fransa Cumhurbaşkanı, özellikle alım gücü ve özel yaşamının olağanüstü medyatik hale gelmesi nedeniyle puan kaybediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Fransa’da gerçekleştirilen son kamuoyu anketleri, özel yaşamıyla gündemden düşmeyen Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin halkın güvenini kaybetmekte olduğunu gösteriyor.

Fransız CSA kuruluşu tarafından gerçekleştirilen bir anket, Sarkozy’nin aralık ayına oranla 7 puan kaybettiğini ve şu anda halkın sadece yüzde 48’inin güvenine sahip olduğunu gösterdi. Sarkozy böylelikle Cumhurbaşkanı seçildiğinden bu yana ilk defa yüzde 50 güven oranının altına düşmüş oldu.

Liberation gazetesinde bu sabah yayımlanan bir başka anket ise Sarkozy’nin geçen aya oranla 2 puan kaybettiğini ve şu anda halkın yüzde 54’ünün desteğine sahip olduğunu gösteriyor.

Anket analizlerine göre Sarkozy özellikle alım gücü ve özel yaşamının olağanüstü medyatik hale gelmesi nedeniyle puan kaybediyor. Anket sonuçları bugün Fransız basının da manşetlerinde. Sarkozy’yi Rusya lideri Putin’in “soft versiyonu” olarak tanımlayan Liberation gazetesi, “anketlerdeki balayı son erdi” yorumunda bulundu. L’Est Republicain gazetesi ise anketleri “Fransızlar Sarkozy’yi rock yıldızı olsun diye seçmediler” şeklinde yorumluyor.

Sarkozy’nin çevresi ise anket sonuçlarını “normal” olduğu görüşünde. Elysee sarayına göre, cumhurbaşkanlarının popülerliliği anketlerde genelde “olumsuz” çıkıyor. Elysee sarayı, Sarkozy’nin tatilleri ve Kaddafi’nin resmi ziyareti gibi konuların ön plana çıkmasıyla, alım gücü ve istihdam gibi halkın öncelikli gündem maddelerini unutulduğu izleniminin doğduğunu söyleyerek savunma yapıyor.

Sarkozy, yarın Elysee sarayında imaj düzeltmek için 2 saatlik bir basın toplantısı düzenleyecek. Fransa cumhurbaşkanının bu toplantıda, sosyal konular kadar, Carla Bruni ile evleneceğine dair söylentiler ve zengin dostları tarafından finanse edildiği söylenen Mısır tatili hakkındaki soruları da yanıtlaması bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious