Sarkozy'nin Türkiye karşıtı taleplerine AB'den destek

Sarkozy'nin Türkiye karşıtı taleplerine AB'den destek.13452
  • Giriş : 15.12.2007 / 08:38:00

Sarkozy'nin, Türkiye'ye ilişkin 'katılım' ve 'üyelik' ifadelerinin çıkarılması isteğine AB liderleri onay verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Dün Brüksel'de bir araya gelen liderler, Sarkozy'nin Türkiye ile müzakereleri engellememek için şart koştuğu akil adamlar grubu oluşturulmasını da kabul etti. "AB'nin geleceğini düşünmek" amacıyla oluşturulacak komitenin başkanlığına İspanya'nın eski sosyalist başbakanı Felipe Gonzalez atandı. Zirvenin ardından gazetecilerin sorularını cevaplayan Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy, akil adamların AB sınırlarını görüşeceğini söyledi. "Türkiye'nin üyeliğini ele alacak mı?" sorusuna ise şu karşılığı verdi: "AB'nin geleceğini düşünürken sınır konusunu ele almamak mümkün değil."

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, dün Brüksel'de yapılan Avrupa Birliği (AB) liderler zirvesinde kurulması kararlaştırılan Fikir Grubu'nun AB'nin sınırlarını ve Türkiye'yi tartışacağını bildirdi. Fransa Cumhurbaşkanı, zirvenin ardından düzenlediği basın toplantısında, 'Fikir Grubu, Türkiye'nin üyeliğini ele alacak mı?' şeklindeki bir soruya, AB'nin geleceğini düşünürken sınır konusunu ele almamanın mümkün olmadığını söyleyerek cevap verdi. Bunun sadece Türkiye ile ilgili olmadığını belirten Sarkozy; kurumlar, bütçe ve ortak tarım politikası hariç AB'nin geleceğini ilgilendiren tüm konuların ele alınacağını dile getirerek, "Elbette sınırlar konusu gündeme gelecek. AB'nin sınırları olsun, olmasın mı?... Sınırlar, Fikir Grubu'nun düşünme alanı içerisinde." şeklinde konuştu. Sarkozy'nin sınırlar konusunda bu iddiasına rağmen sınır ve Türkiye konusu zirve bildirgesinde yer almıyor. Grupla ilgili bir açıklama yapan Çek Cumhuriyeti'nin AB işlerinden sorumlu başbakan yardımcısı Aleksandr Vondra ise grubun, genişleme süreci ve kurumlarla ilgili hiçbir değişiklik öneremeyeceğini söyledi. Fransa, Fikir Grubu'nun kurulması karşılığında 19 Aralık'ta yapılacak olan Hükümetler Arası Konferans'ta trans-Avrupa şebekeleri ve tüketici ve sağlığının kurulması ile ilgili iki faslın açılmasına itiraz etmeyecek. Bu iki faslın 19 Aralık'ta sorunsuz olarak açılması bekleniyor. Öte yandan Fikir Grubu'nun başına eski İspanya Başbakanı Sosyalist Felipe Gonzalez getirildi. Gonzalez'in yardımcıları ise cep telefonu devi Nokia'nın başkanı Jorma Ollila ve eski Letonya Cumhurbaşkanı Vaira Vike-Freiberga olacak. Zirvede, pazartesi günü Genel İşler Konseyi'nde AB üyesi ülkelerin dışişleri bakanlarının kabul ettiği kararlar da onaylandı. Sonuç metninde, Fransa'nın talebi üzerine geçtiğimiz aralık ayındaki Konsey kararlarında yer alan "katılım müzakereleri" ifadesi çıkarılmış ve Dönem Başkanı Portekiz'in taslağındaki "Katılım Konferansı" yerine "Hükümetler Arası Konferans" tanımı benimsenmişti. Fakat, bu ifadelerin geçtiği paragraf sadece Türkiye'yi değil, diğer üye Hırvatistan'ı da ilgilendiriyor. Metinde, AB'nin genişleme stratejisinin "adil koşulluluk" ve "AB'nin yeni üyeleri hazmetme kapasitesine" bağlı olduğu belirtiliyor.

Hitler ile Ermeni olayları arasında bağ yok

Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Hans-Gert Pöttering dün düzenlediği basın toplantısında "1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarını tanımasının AB üyeliği için Türkiye'ye şart olarak dayatılıp dayatılamayacağı" yönündeki bir soruya AP olarak Türkiye'nin tarihî sorumluluklarını tanıması gerektiğini söylediklerini belirterek, "bunun üzerine çıkamayacaklarını'' kaydetti. Pöttering, Hitler'in ve Stalin'in savaş suçlarını hatırlatarak 1915 olaylarıyla bunlar arasında bağlantı kurulamayacağını ve her olayın kendi şartlarında tanımlanması gerektiğini ifade etti. Ali İhsan Aydın

'Sarkozy Avrupa'yı da bıktırdı'

Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin, Türkiye'nin AB üyeliğine karşı çıktığını her fırsatta dile getiren Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'den memnuniyetsizlik duyduğu öne sürüldü. Almanya'da yayın yapan Financial Times Deutschland gazetesi, Sarkozy'nin cumhurbaşkanlığı görevine geldiğinden bu yana Fransa'nın yanı sıra Avrupa'yı da yönetiyormuş gibi davrandığı değerlendirmesini yaptı. Gazete, "Yerinde duramayan Sarkozy'nin sayısız fikirleri, duyuruları, önerileri ve girişimleri Berlin, Brüksel ve diğer AB başkentlerinde memnuniyetsizlik ve bıkkınlıkla karşılanıyor." diye yazdı. Almanya Başbakanı Angela Merkel ve diğer AB hükümet başkanlarının Sarkozy'nin bir müddet sonra yorulacağını ve geri çekileceğini ümit ettiğinin kaydedildiği haberde, "Fakat bütün emareler Sarkozy'nin gelecek yıllarda Avrupa'da daha da etkili olacağına işaret ediyor." denildi. Fransız liderin, AB'nin ekonomi ve dış ekonomi politikalarına yönelik girişimlerinin yanı sıra Avrupa'nın tartışmalı konusu olan Türkiye'nin AB üyeliğinde de rota değişikliği sağladığı ifade edildi. Merkel ve İngiltere Başbakanı Gordon Brown'ın Avrupa'daki etkilerinin azalmaya başladığı kaydedilen haberde, "Sarkozy için en büyük tehlike, Sarkozy'nin kendisidir." denildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious