Sarkozy'nin üç şartı!

  • Giriş : 10.10.2006 / 00:00:00

Sarkozy, "Türkiye-Ermenistan arasında ortak komisyon kurulsun. Türkiye, Ermenistan sınırını açsın. Türkiye'de soykırım iddialarının tartışılmasını önleyen yasal düzenleme kaldırılsın" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Fransız radyo istasyonu "France Inter"e konuşan Sarkozy, yarım saatten fazla süren söyleşide Türkiye ile ilgili olarak şunları söyledi:

Türkiye Başbakanı yasa konusunda çeşitli uyarılar yaptı. İki ülke arasında tansiyon yükseliyor.
Sayın Erdoğan'la bu konuyu iki kez görüştüm. Soykırımla ilgili sağlanan ilerlemeler memnuniyet verici. Tıpkı Almanya'nın yaptığı gibi hafıza görevi tamamlanıyor. Ama bunun yapılması AB'ye girmek için yeterli neden değil. Bu görev işin asgarisi! Şaşırtıcı olan o ki, Türkiye daha AB ile müzakereye yeni başlarken, 25 değil 24 üyeyle konuşmak istiyor. Zira Kıbrıs'ı beğenmiyor.

Bu yasa sizce oylanmalı mi?
Bu tip bir yasanın oylanmasının önüne, bence üç koşul altında geçilebilir. Birincisi Türkiye ile Ermenistan arasında eşit sayıda üyeden oluşacak ikili bir komisyon oluşturulması. İkinci koşul, sınırın açılması. Üçüncü koşul, Ermeni soykırımının konuşulmasını yasaklı kılan yasal düzenlemelerin iptal edilmesi. Bütün bu koşullar yerine gelirse, öyle düşünüyorum ki oylamadan vazgeçebiliriz.

Sayın Erdoğan'a telefonda bunları mı söylediniz?
Sarkozy: Evet bunları söyledim, ama ikna olduğundan emin değilim.

Nasıl tepki gösterdi?
Sarkozy: Dediklerimi not ettiğinden kuşkum yok.

Kendisiyle çelişti...

Erdoğan'la yaptığı görüşmede, 'kurulacak komisyonda tarihçilerin yer almasının bir şart olmaması' gerektiğini söyleyen Sarkozy, radyo programında bu ifadeyi pas geçti. Radyoda, 'sadece bir komisyon kurulmasından' bahseden Sarkozy, önceki söylemiyle çelişmiş oldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious