Sarkozy'ye yerel seçim darbesi

  • Giriş : 10.03.2008 / 08:54:00

Fransa'daki yerel seçimlerin birinci turunda, halk desteği bir süredir düşen Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin partisi muhafazakar eğilimli UMP Sosyalistlerin gerisinde kaldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sosyalistler ve ittifak yaptıkları partiler, ilk turda oyların yüzde 47'sini aldı. Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin partisi Halk Hareketi Birliği ve birliğin ittifak yaptığı partilerin oy oranıysa yüzde 45'te kaldı.

Seçimlerin ikinci turu Pazar günü yapılacak. BBC'nin haberine göre, Sosyalistlerin başkent Paris ve Lyon'un yönetimini sürdürmeleri bekleniyor. Marsilya, Strasbourg ve Toulouse gibi kentlerde de belediyelerin yönetimini sağ partilerden alabilirler.

Yerel seçimler, Nicolas Sarkozy'nin Fransa Cumhurbaşkanı olarak birinci yılının değerlendirilmesi olarak görülüyordu. Anketler, Sarkozy'ye halk desteğinin son aylarda gerilediğini gösteriyordu.

Fransız halkında, iktidarın yaşam standardını yükseltme konusunda verdiği vaatleri tutamadığı kanısının yaygınlaştığı görülüyordu. Ayrıca Nicolas Sarkozy'nin özel hayatı nedeniyle görevini aksattığına dair inanç da güçleniyordu.

Sosyalist Parti lideri Francois Hollande, seçmenin bu sonuçlarla Sarkozy ve hükümete uyarıda bulunduğunu savundu.

Başbakan Francois Fillon ise muhalefeti, yerel ve ulusal meseleleri birbirine karıştırmakla suçladı. Ancak UMP lideri Patrick Devedjian, seçim sonuçlarının partisi için iyi olmadığını kabul etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious